ABD'de pek çok eyalet ve kent işsizliğin pençesinde kıvranırken, bu kasabada yaşayanların neredeyse yarısının çalışacak bir işi yok.

Kuzey Illinois'teki Pembroke kasabasında, ekonomik krizin ardından çalışma yaşındaki nüfusun yarısı işsiz kalmış durumda. Kriz bu kasabada öyle derin ki, hükümet polis departmanını ve üç ilkokulu kapattı. Indiana sınırındaki bu küçük kasabada 3 bin kişi yaşıyor.

Belediye başkanı Sam Payton içinde bulundukları durum için, "Biz unutulmuş bir toplumuz," yorumunu yapıyor.

Payton, işsizlik oranının yüzde 46, ortalama gelirin ise ülke ortalamasının yarısı kadar olduğunu belirtiyor. Payton, en önemli hedefinin kasabaya yatırım çekebilmek ve istihdam sorunun çözmek olduğunu söylüyor. Ancak pek çok genç kasabadan göç ediyor.

Göçle ilgili Payton, "Gençler liseyi bitirir bitirmez kasabayı terk ediyor çünkü onlar için çalışacak bir iş yok" diyor.

Kasabadaki en önemli iş, birkaç benzin istasyonu ve kafelerden ibaret. Aslında birkaç benzin istasyonu daha vardı, fakat sahibi Isaac Lewis, işlerin çok kötüye gitmesinden dolayı mevcutları kapatma yoluna gitti.

Kasaba bir dönem Nestle Corporation fabrikasına ev sahipliği yapıyordu ve 100 kişi burada çalışıyordu. Fakat fabrika birkaç yıl önce başka bir kasabaya taşındı. Ve ekonomik kriz derinleşti.

Şimdi yetkililer kendilerine uzanacak istihdam elini bekliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı