14. Boston Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde, Türkiye üzerine yazılmış birçok kitabı olan Profesör Arnold Reisman “İstanbul’un Dönüşümü ve Türkiye’de Sanat” isimli bir konferans verdi.

 

10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak amacıyla Boston Üniversitesi Thurman Center’da düzenlenen konferansta konuşan Profesör Reisman, Türkiye’de sanatın gelişiminde Atatürk’ün vizyonunun büyük önem taşıdığını vurguladı ve Atatürk sayesinde Almanya’da Naziler’den kaçan sanatçıların 1930 ve 40’lı yıllarda Türkiye’de sanatın gelişiminde çok önemli rol oynadıklarını belirtti.

Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin resim, heykel, klasik Batı müziği, opera, bale, tiyatro ve mimari gibi alanlarda önemli adımlar attığını söyleyen Profesör Reisman, son yıllarda İstanbul’da kamuya ait kullanılmayan birçok mekanın sanatsal mekanlara dönüştürülerek hizmete açıldığını vurguladı. İstanbul Modern, Santral İstanbul, Pera Müzesi gibi mekanların bu dönüşümün en güzel örneklerini teşkil ettiğinin altını çizen Profesör Reisman, bu dönüşümün ve son zamanlarda giderek artan sayıdaki sanat festivallerinin İstanbul ve Türkiye’yi turistler açısından çok cazip bir konuma getirdiğine dikkat çekti. Profesör Reisman İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasının bir rastlantı olmadığını, bu gelişimin ve tarihi ve sanatsal zenginliğin doğal bir sonucu olduğunu belirtti.

Festival direktörü Erkut Gömülü ise, Profesör Arnold Reisman’ın 10 Kasım’da Atatürk’e ithaf edilen konferansta yaptığı konuşmanın Atatürk’ün ne kadar büyük bir vizyona sahip olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

1996’dan bu yana her yıl yapılan Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 29 Ekim - 18 Aralık tarihleri arasında yer alıyor. “Anadolu’nun Renkleri” temalı festival, bir çok  kültürel ve sanatsal etkinlikten oluşuyor. Festival programı sergiler, belgesel ve kısa yarışması ve Türk mutfağının tanıtımı gibi geniş bir yelpazede yer alıyor.

Turkishny.com