ABD'nin Houston kentinde düzenlenen "Türk Kültürleri ve Çocuk Bayramı" festivali renkli görüntülere sahne oldu. Raindrop Türkevi tarafından 7-8 Kasımda üçüncüsü düzenlenen geleneksel "Türk Kültürleri ve Çocuk Bayramı" festivaline Amerikalılar da büyük ilgi gösterdi.

"Herman Square" parkında düzenlenen festivalde Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Afganistan, Bosna'dan ve Ahıska Türklerinden katılımcılar stantlarını açtı ve bu stantlarda kültürlerini ve yemeklerini tanıttı.

Festivale bu yıl misafir ülke olarak Yunanistan ve Pakistan davet edildi.

İki gün süren festivali yaklaşık 25 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin çok farklı milletlerden ve kültürlerden olması festivale renk kattı. Stantları ziyaret eden Amerikalılar, geleneksel giysileri giyerek fotoğraf çektirdi.

Festivale her ülkenin tanınmış sanatçıları da davet edildi. Bursa'nın İnegöl ilçesinden gelen Mehteran takımı festivale ayrı bir renk kattı. Türk ve diğer seyircilerin alkışlarla seyrettiği Mehteran grubu, Amerikalıların da ilgisini çekti. Festivale Bursa fasıl grubu da katıldı.

Ayrıca ebru, hat sanatı, seramik, taş oyma, çini, tezhip, halı dokuma gibi çeşitli el sanatları sergilendi.

Festivalin gelecek yıllarda daha geniş kapsamlı olarak düzenleneceği bildirildi.

AA