Satellite Beach, Florida'da bir adam 27 yıl cezaevinde 'suçlu' olarak yattıktan sonra, yapılan DNA testinde suçsuz olduğu ortaya çıktı ve serbest kaldı. Şimdi o adam devlet aleyhine dava açtı ve suçsuz yere hapiste yattığı 27 yıl için 1 milyon dolar istiyor.

Bir zamanlar, 082692 no'lu suçlu olarak cezaevinde yatan William Dillon şimdi, limon rengi mobilyasının üzerined, etrafı hayvan figürleriyle çevrili, bahçesinde bitki yetiştirdiği bir evde oturuyor ve boş yere yattığı 27 yıllık cezaevi günlerini düşünüyor.

Öldürdüğü iddia edilen James Dvorak'ın üzerindeki DNA'nın Dillon'a ait olmadığı ortaya çıkınca Dillon da serbest kaldı. Ancak şimdi o da devletten bu hatanın hesabını soruyor ve yitip giden gençliği için 1 milyon dolar tazminat istiyor.

Fakat, Dillon'un ne kadar para alacağı hususu mahkemeye bağlı. Çünkü Dillon, daha önce uyuşturucu bulundurma suçu işlemiş. Dillon'un ilk mahkemesi bu hafta içinde Tallahassee'de yapıldı. Özgür kalan adam, her ne kadar özgürlüğünün parayla ölçülemeyeceğini söylese de, haksızlığın bedelini ödetmeye kararlı.

Aslında Dillon suçsuz yere hapiste yatan ve salıverilen tek kişi değil. Bugüne kadar ülke genelinde 200 kişi DNA testleri sonucunda, suçsuz oldukları anlaşılarak serbest bırakıldı.

Yine de Brevard Kenti savcısı Norman Wolfinger, Dillon'u suçlayacak kanıt olmamasına karşın masumiyetinin de kanıtlanamayacağı yönünde bir mektubu mahkemeye gönderdi.

Serbest kaldıktan sonraki tazminatla ilgili ilk mahkemesinde Dillon ağladı ve 1981 yılında suçu kabullenmemesi durumunda sahte bir tecavüz suçlamasıyla cezaevine gönderileceği tehdidi ile suçu kabullendiğini anlattı.

'Suçlu Değil' tişörtü ile mahkemeye gelen Dillon, şimdi mahkemenin kararlaştıracağı tazminat miktarını bekliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı