ABD'nin Detroit kenti yakınlarında bir baskın sırasında FBI ajanlarınca öldürülen, aşırı dinci bir grubun lideri olduğu iddia edilen Lokman Amin Abdullah'ın vurulmasının bağımsız olarak soruşturulması talep edildi. ABD'deki bazı Müslüman örgütlerinin şemsiye yapısı olarak bilinen "ABD Müslümanları Medeni Haklar ve Seçim Görevlileri" grubu, bağımsız soruşturma talep etti.

53 yaşındaki Abdullah'ın Detroit'te imamlığını ve vaizliğini yaptığı Mescid El-Hak tarafından yapılan açıklamada da, Abdullah hakkında, FBI tarafından yapılan, "aşırı İslami bir grubun lideri" açıklamasının "tamamen mantık dışı olduğu" belirtilerek, kendisinin, "birçok İslami kuruluşun ve bunların yönetim organlarının iyi bilinen ve saygı gösterilen bir üyesi olduğu" ifade edildi.

Abdullah'ın oğlu Ömer Regan da yaptığı açıklamada, babasına defalarca ateş edildiğini ve barbarca öldürüldüğünü savundu. Abdullah için bugün cenaze töreni yapılacak.

Çeşitli suçlardan aranan ve savcılıkça, ''aşırı İslami bir grubun liderliğini yürüttüğü'' açıklanan Abdullah'ın, Detroit yakınındaki Dearborn kasabasındaki bir depoda federal ajanlarla çıkan silahlı çatışmada öldürüldüğü bildirilmişti. FBI da kendisinin hırsızlık dahil çeşitli suçlardan arandığını, Abdullah'ın liderliğindeki grubun öncelikli amacının ABD'de İslami bir devlet kurmak olduğunu açıklanmıştı.

AA