Cumhuriyetimizin 86.ncı yıldönümü Chicago’da, T.C. Chicago Başkonsolosu Kenan İpek’in verdiği bir resepsiyonla görkemli şekilde kutlandı.

“Union League Club of Chicago”da düzenlenen resepsiyona, Türk vatandaşları, Türk-Amerikan kuruluşları temsilcileri, derneklerimiz yöneticileri, İllinois Valisi Pat Quinn’in ve Chicago Belediye Başkanı Richard Daley’in özel temsilcileri, İllinois Senatörü Roland Burris’in Eyalet Ofisi Direktörü, Göçmenlik ve Vatandaşlık İşleri Dairesi Direktörü_ Konsüler camia mensupları, düşünce kuruluşları mensupları, akademisyenler, bilim adamları ve Ticaret odaları yetkilierinden oluşan 350 kişilik bir davetli grubu iştirak etti.

Resepsiyona Yahudi toplumunu temsilen “American Jewish Committee Chicago Chapter” Başkanı Allan Reich ile kuruluşun üst düzey yöneticileri de katıldı.

İstiklal marşı ile ABD milli marşının dinlenilmesinin ardından bir konuşma yapan Başkonsolos Kenan İpek, Atatürk’un ilkelerinin evrenselliğine dikkat çekerek, Türkiye’nin 86 yıl sonra bugün bölgesinde ve uluslararası ilişkilerde söz sahibi, barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması için bir çok coğrafyada yılmadan çalışan bir ülke olduğunu belirtti.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgeye yönelik politikasının barışa dayalı olduğunun altını çizen İpek, bugün sadece “komşularımızla sıfır sorun politikası” değil, “komşularımızın kendi aralarında da sıfır sorun” hedefleyen politikalar izlediğimizi kaydetti.

Türkiye-AB ilişkilerine değinen Başkonsolos İpek. AB üyeliğinin Türk Dış Politikasının hedeflerinden biri olduğunu, müzakere sürecinin sonunda amaçın “ya tam üyelik, ya da tam üyelik” olduğunu, günü geldiğinde de tam üyelik kararının, Sayın Cumhurbaşkanımızın da geçtiğimiz günlerde açıkça belirttikleri gibi, Türk halkı tarafından verileceğini söyledi.

Esasen Türkiye ile AB arasında halihazırda çok yönlü ilişkiler bulunduğunu söyleyen İpek, Türk ekonomisinin AB’de 6nci büyük ekonomi olduğunu, Türkiye’nın AB’nin 5nci en büyük ticaret partneri olduğunu, çeşitli Ab ülkelerinde toplam 12 bin Türk işverenin bugün 600 bin kişiye istihdam sağladığını, Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği bulunduğunu belirtti.

Türkiye-ABD ilişkilerine, tarihi örneklerle değinen İpek, iki ülke arasında bugün sadece çok kapsamlı bir savunma işbirliğinin değil, ekonomik, ticari, ortak yatırımlar, enerji ve en önemlisi uluslararası terörizme karşı örnek bir işbirliği gibi çeşitli alanlarda kapsamlı ilişkiler ve dayanışma bulunduğunu belirtti.

Kutlamada, İllinois Valisi ile Chicago Belediye Başkanının Cumhuriyet Bayramımız vesilesiyle yayınladıkları mesajlar temsilcileri tarafından okundu.

Turkishny.com