Türk-Amerikan Konseyi (ATC) Başkanı Brent Scowcroft'un emekliye ayrıldığı ve yerini ABD'nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage'a bırakacağı bildirildi. ATC Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, Armitage'ın yeni görevine 1 Ocak 2010 tarihinde başlayacağı belirtildi. Scowcroft, görev süresinin 31 Aralık 2009'da tamamlanmasıyla, ATC Yönetim Kurulu Başkanı olarak 9'uncu yılını doldurmuş olacak.

Açıklamada, "ATC Yönetim Kurulu ve üyeleri, yarım yüzyıldan fazla süredir güçlü Türk-Amerikan ilişkilerine olan kişisel bağlılığı ve özellikle de ATC'deki çok başarılı liderliğinden ötürü Scowcroft'a teşekkür eder" ifadesine yer verildi. Scowcroft'un ATC yönetim kurulunun aktif bir üyesi olmaya devam edeceği kaydedildi.

ATC'nin hem Amerikalı, hem de Türk üyelerinin Büyükelçi Armitage'a "Hoşgeldiniz" mesajına yer verilen açıklamada, konsey üyelerinin "iki müttefik ve dost ülke" ABD ile Türkiye arasında iş dünyası, savunma, ticaret ve yatırım, dış politika ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi yolunda Armitage ile birlikte çalışmayı "dört gözle beklediği" belirtildi.

Scowcroft ve Armitage'ın 16-20 Kasımda Türkiye'yi ziyaret ederek, hükümet, askeri yetkililer ve iş dünyasının önde gelenleriyle görüşmeler yapacağı da bildirildi.

Armitage, 2001 yılının Mart ayından 2005 yılına kadar ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı. Richard Armitage, 2005 yılından bu yana da Armitage International adlı kuruluşun başkanlığını yürütüyor.

AA