Cumhuriyetimizin 86’ncı yılı ABD’nin eğitim başkenti Boston’da da coşkuyla kutlandı.29 Ekim Perşembe günü yerel saatle 12:30’da şehir merkezinde bir kutlama töreni yapıldı. Boston Belediye Binası’nın önünde yapılan törende göndere İstiklal Marşı eşliğinde çekilen bayrağımız bir hafta süreyle dalgalanacak. Törene çok sayıda diplomat, Belediye Meclisi üyeleri, Türkiye’nin dostları ve çevrede yaşayan soydaş ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyetimizin 86’ncı yılı ABD’nin eğitim başkenti Boston’da da coşkuyla kutlandı.29 Ekim Perşembe günü yerel saatle 12:30’da şehir merkezinde bir kutlama töreni yapıldı.

Boston Belediye Binası’nın önünde yapılan törende göndere İstiklal Marşı eşliğinde çekilen bayrağımız bir hafta süreyle dalgalanacak. Törene çok sayıda diplomat, Belediye Meclisi üyeleri, Türkiye’nin dostları ve çevrede yaşayan soydaş ve vatandaşlar katıldı. Bu törenle 29 Ekim-18 Aralık tarihleri arasında devam edecek 14’üncü geleneksel Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali de resmen başlamış oldu.

Törende bir konuşma yapan Belediye Meclisi üyesi Bill Linehan Türkiye Cumhuriyeti’nin 86’ncı kuruluş yılında yapılan bayrak törenine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Boston Belediyesi’nden Armando Silva da New England Türk Amerikan Kültür Derneği ile yıllardır bir çok proje üzerinde birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Boston Belediye Meclisi’nde 29 Ekim’in Türk Cumhuriyet Günü ilan edilmesi teklifini veren Belediye Meclisi üyesi John M. Tobin de Türk Amerikan ilişkilerinin ve dostluğunun önemine dikkat çekti.

New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin girişimiyle Boston Belediye Meclisi 29 Ekim’i Türk Cumhuriyet Günü ilan eden bir karar aldı. Dernek Başkanı ve Fahri Başkonsolos Erkut Gömülü böyle bir kararın Belediye Meclisi tarafından alınmasının önemli bir gelişme olduğunu, bu kararın alınmasında Cumhuriyet’in 86’ncı yılı münasebetiyle Boston Belediye Başkanı Thomas M. Menino’nun Boston’da ve Massachusetts Valisi Deval Patrick’in de eyalet çapında 29 Ekim’i Türk Cumhuriyet Günü olarak ilan etmelerinin etkili olduğunu söyledi. Böylelikle, aralıksız olarak Boston’da son 10 yıldır, eyalet çapında ise son 9 yıldır 29 Ekim Türk Cumhuriyet Günü olarak kutlanmış oluyor.
Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak üzere törenden sonra bir de resepsiyon verildi. Ev sahipliğini Boston Fahri Başkonsolosu Erkut Gömülü’nün yaptığı resepsiyonda, başta Almanya, Finlandiya, Fransa, İsrail, İsviçre, Japonya, Kore, Portekiz, Tayland, Venezuela, Yunanistan olmak üzere birçok ülke temsilcileri, Amerikan Musevi Komitesi gibi sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Boston Belediye Meclisi üyeleri de yer aldı.

Boston’da yaşayan opera sanatçısı bas-bariton Bülent Güneralp Yemen Türküsü ile törene katılanlara duygulu anlar yaşattı. Gitar sanatçısı Bilgehan Tuncer de müzikleriyle resepsiyona renk kattı. Türk mutfağından seçme yemekler ve Kavaklıdere şarapları davetlilerin beğenisini kazandı.

(ANKA)