Türk-Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA) ve TADF Cumhuriyet Bayramının 86. yıldönümü nedeniyle anlamlı birer mesaj yayınladılar.

ATAA, mesajında Kurtuluş Savaşı gibi zorlu süreçler sonrasında kurulan Cumhuriyetin önemine dikkat çekti ve herkesi Cumhuriyetin kazanımlarını korumaya davet etti.

İşte ATAA'nın 29 Ekim mesajı:

"Türk-Amerikan Toplumunun Değerli  Üyeleri, Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluŞunun 86. yılını hep beraber coşkuyla kutluyoruz.

Ulusal kurtuluş mücadelemizde elde edilen askeri zaferin ardından büyük özverilerle yola devam eden Mustafa Kemal ve silah arkadasları bağımsız yeni Türk devletinin egemenlik hakkının yalnızca halka ait olduğunu ilan etmişler ve 1 Kasım 1922'de çıkardıkları kararname ile "İstanbul'daki şekli hükümetin 16 Mart 1920'de tarihe intikal ettiğini" belirtmişlerdir.  Modern çağın getirdiği laiklik, demokrasi, sosyal hukuk devleti gibi vazgeçilmez ilkelerin ancak Cumhuriyet rejimi içerisinde uygulanabileceğini öngören Atatürk önderliğindeki birinci meclis 29 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir.

86 yıllık süre içerisinde geldiğimiz noktaya bakıldığında Cumhuriyetimizin ve Atatürk devrimlerinin Türk aydınlanma tarihinde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılacaktır.  Bu vesileyle sizleri Cumhuriyetimizin kazanımlarını bir kez daha hatırlamaya ve sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu önemli günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, O'nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz Şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyetimizin 86. Yılı Kutlu Olsun!"

İşte TADF'ın 29 Ekim mesajı:

Bugün Cumhuriyet Bayramı.
Kısa bir mesaj yayınladım.
Baktım bir çok da mesaj gelmis.
Sevindim.
Sonra tekrar bir düşünce aldı beni.
Mesajı gönder, görevini yap, iş bitsin.
Hayır bu kadar kolay değil.
Bir mesaj göndermeyle bitmiyor bu iş.

Bu Bayramın büyüklüğünü algılayamıyoruz.
Elimizde'ki hazinenin büyüklüğünü anlayamıyoruz.
İhtilal yaparak tarihe geçen Fransa'da, Almanya'da hatta İsviçre'de kadın seçme ve seçilme haklarının veriliş tarihlerinin Türkiye Cumhuriyetin'den çok sonra olduğunu kaç kişi biliyor?
İmkansızı, mucizeyi gerçekleştirerek yurttan kovulan işgalciler sonrası kurulan genç Cumhuriyet'in okumuş, yetişmiş ve erkek nüfusunun savaşlarda, milli mücadelemiz sırasında eriyip gittiğini, okuma yazma oranının %3 olduğunu bilen var mi?

Okul yok.
Hastane yok.
Doktor, mühendis,öğretmen yok.
Yol yok, su yok, yok, hiç bir şey yok.
Yoktan var edilme lafı bu kadar hafife alınabilir mi?
Padişah'a kulluk eden ümmet'in vatandaş olması gibi bir devrimi, köşe dönerek yolunu bulmaya alışan, alıştırılan halkın anlaması kolay mı?

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.
Millet haksızlıklara karşı çıkmazsa, haksızlıkların bir parçası olur.
Hak verilmez, alınır.
Tepkinizi göstermezseniz, planlı hareket etmeyip herşey nasıl olsa olacağına varır aymazlığı içerisinde alıştırılmış, afyonla uyutulmuş ve üzerine ölü toprağı atılmış yaşamınıza devam ederseniz bir bakarsınız ki, haklarınız alınmış olur.

Katillerin kahramanlar gibi ortalıkta gezinip, şehitlerin, gazilerin unutulduğu bir ortamda sessiz kalınmaz.

Bir yanda en büyük katil Apo ve Yüce Meclisi kirleterek o sıralara oturan, onu destekleyen bazı hainlerin şartsız af istemleri, öte yandan daha haklarında kesin suç bulunmamasına rağmen aylardır hapis yatan yazar, gazeteci, ilim adamı öğretim üyesi varken sessiz kalınmaz.

Hoşgürülü, inançlara saygılı, herkesi kucaklayan Laik Cumhuriyet'imizin temel presiplerini sarsmaya çalışan yobazlık, cehalet ve bilinçli bir yapılaşma varken, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenler iş üzerindeyken sessiz kalınmaz.

İşte bu ahval ve şerait içerisinde Vatanımızın birliğini, bütünlüğünü, bölünmezliğini ve kuruluşumuzun 86. yılını kutluyoruz.

Biz bu Vatan'ı kan ve göz yaşlarıyla sulamış büyüklerimizden ödünç aldık.
Bizden sonra gelen nesillere daha iyi bir şekilde teslim etmek için.
Her pahasına olursa olsun, korumak ve kollamak boynumuzun borcudur.
Bugün en büyük Bayram'dır.
Kutlu Olsun.

Kaya Boztepe

TADF Baskanı