ABD ilk kez gay evlilik gerçekleştiren çiftleri resmi olarak sayacak ve bu çiftleri 'karı-koca' olarak kaydedecek. 2010 yılında gerçekleştirilecek nüfus sayımı sadece bireyleri saymakla kalmayacak ülke genelinde, kadın-kadına, erkek-erkeğe evliliklerin de kesin sayısını ortaya koyacak.

Nüfus Sayım Bürosu, aynı cinstekilerin evliliğinin kayıtlarının ayrı tutulacağını açıkladı. Nüfus uzmanları da, uygulamayı destekliyor ve bu yöntem dışında ülkedeki gay evliliklerin sayısını bilinmesinin imkansız olacağını belirtiyor.

Gay evlilik gerçekleştiren çiftlerden biri de Peter Dziedzic ve kocası Jay Judas. İkilinin şu andaki en büyük düşünceleri, Nisan ayındaki sayımda kimin evin reisi olarak kaydedileceği meselesi.

Her ikisi de iş sahibi olan ve aynı miktarda para kazanan gay çift, Boston Massachusetts'de yaşıyor.

Dziedzic 32 yaşında, kocası Judas ise 38. İşte bu nedenle Dziedzic, evin reisliğini yaşından dolayı Judas'a bırakabileceğini söylüyor.

Ancak, Nüfus Sayım Bürosu, formu kimin doldurduğuna bakmaksızın, aynı cinsteki evlilikleri hiçbir değiştirmeye gitmeden olduğu gibi kayıtlara geçirecek.

Böylece ABD tarihinde bir ilk gerçekleşecek ve ilk kez ülkedeki gaylerin sayısı resmi olarak bilinecek.

Bu çiftler, ülke genelindeki evli çiftler kategorisine dahil edilmeyecek çünkü Nüfus Sayım Bürosunun, Nisan ayına kadar belgelerde bu değişikliği yapması neredeyse imkansız. Bu nedenle kişilerin beyanına göre, gay evlilikler kaydedilecek.

Gay yanlısı gruplar ise, sayımın lezbiyen, gay, biseksüel ve çift cinsiyetlerinin sayısını ortaya çıkaracağını belirtiyor ve gay çiftlere bu soruya dürüst yanıt vermesini istiyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı