ABD'deki ekonomik kriz ve sokakta patlak veren şiddet Chicago'da kadınların silahlanmasına neden oldu. Yerel silah satıcıları, silah satın alan kadınların sayısında belirgin bir artış olduğunu belirtiyor.

Ulusal Atış Sporları Kurumuna göre, bu yıl silah seminerlerine katılanların yüzde 48'ini kadınlar oluşturuyor.

Silah satın alanlardan Josie Santiago, "Burada dışarısı çok tehlikeli. Yani insanlar her gün soyuluyor. Silah koruma amaçlı," yorumunu yapıyor.

Santiago, Chicago bölgesinde artan şiddet karşısında, silah almayı hep düşündüğünü ve aldığını anlatıyor. Bu nedenle de Illinois Silah İşlerini ziyaret edip kendine uygun silahı seçti.

'Silahı nasıl kullanacağınızı bilmek daha iyi. Derslere katıl ve kendini koru," diyen Santiago geçtiği süreçlere vurgu yapıyor.

Bu konuda hiç de yalnız değil aslında. Ulusal Atış Sporları Kurumu, kadınların silah almasının en önemli iki nedeninin kişisel korunma ve hedef pratiği yapmak olduğunu belirtiyor.

Illinois Silah İşleri'nde silah kullanma dersleri alanların yüzde 40'ını kadınlar oluşturuyor. İşyeri sahibi Debbie Mastrianni, "Bu iş yerini 7 yıl önce açtık. Ve silah satışlarında müthiş bir artış var. Bu insanların korkmasıyla ilgili değil. Sadece silahı tanımak istiyorlar," yorumunu yapıyor.

Ancak Santiago, silahın yanlış ellerde çok büyük felakete neden olabileceğinin de farkında. Silah sevgisini burada bitirmeyen Santiago, aynı zamanda polis olmaya da hazırlanıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı