ABD'deki düşünce kuruluşu Rumi Forum'un geleneksel "Barış ve Diyalog Ödülleri", Temsilciler Meclisi'nin çalışma binalarından Cannon'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, kuruluşun "Uluslararası Barış Ödülü"ne layık görüldü.

İhsanoğlu'nun ödülünü onun adına alan İKT'nin BM Daimi Temsilcisi Abdül Vahab, Rumi Forum'un dinler ve kültürler arası diyalogun teşviki ile demokrasi ve barışın güçlendirilmesinde yapıcı rol oynadığını ifade ederek, İKT olarak da, dünyada barış, güvenlik ve küresel uyumu ilerletmek için her türlü çabayı gösterdiklerini kaydetti.

Vahab, dünyada BM'den sonraki ikinci büyük devletlerarası örgüt olan ve 57 üyesiyle 1,5 milyar Müslümanın sesi olma özelliğini taşıyan İKT'nin, Orta Doğu barış süreci başta olmak üzere üyeleri arasındaki sorunların barışçıl çözümlerine öncelik verdiğini belirtti.

"Kongre Hizmet Ödülü"ne layık görülen, Temsilciler Meclisi Demokrat Parti Virginia milletvekili Gerry Connolly de, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, insanların birbirleri arasındaki farklılıklara hoşgörü ve saygı çerçevesinde yaklaşması ve karşı tarafı daha iyi anlamaya yönelik çaba göstermesinin önemini dile getirdi.

Rumi Forum'un "İnançlar Arası Diyaloğa Bağlılık Ödülü", Georgetown Üniversitesi Rektörünün dinlerarası girişimler konusundaki özel asistanı Dr.John Borrelli'ye, "Rumi Barış Ödülü", Amerika Katolik Üniversitesi Sami ve Mısır Dilleri Bölümü Başkanı Prof. Sidney Griffith'e, "Medya Mükemmelliyet Ödülü", bireyler kategorisinde "İnançlar Arası Sesler" adlı radyo programının sunucusu Maureen Fiedler'a, kurumlar kategorisinde de Ebru TV'ye verildi.

Amerikan Kongresi'nden 14 milletvekilinin katıldığı törende, 17 ülke de büyükelçi ya da üst düzey diplomat seviyesinde temsil edildi. Törende, Kongre'den, ABD Dışişleri ile Enerji Bakanlıklarından, çeşitli üniversite ve düşünce kuruluşlarından yetkililer ile bazı üst düzey din adamları da hazır bulundu. Törene, Kongre'den, ödül alan Gerry Connelly'nin yanı sıra, milletvekilleri John Conyers, Walter Jones, Mike McMahon, Jean Schmidt, Bill Cassidy, Larry Kissell, Keith Ellison, Robert Aderholt, Nick Rahall, Howard Coble, Bob Etheridge, Kendrick Meek ve Vic Snyder katıldı.

Haberin foto galerisi için tıklayınız!

AA