ABD'nin ünlü magazin dergilerinden Vogue'ın ergen versiyonun Teen Vogue, 19 yaşında ve hamile olan bir genç kızı kapağına taşıyınca eleştirilerin merkezine oturdu. Dergi, Kasım ayı sayısında Jourdan Dunn'u kapak yapınca tepki topladı. Derginin baş editörü Amy Astley, Dunn'un fotoğraflar yayınlanıncaya kadar hamileliğini bilmediklerini açıkladı. Editör, Chanel Iman ile birlikte poz veren Dunn'un bulunduğu sayının piyasadan toplatmayı düşünmediklerini söyledi.

Astley, ergen hamileliğinin zor bir konu olduğunu ancak Teen Vogue okuyucu kitlesinin durumu anlayabilecek olgunlukta olduğunu savundu. Modele de destek çıkan dergi, Dunn'un güzel bir foto pozu verdiğini ve gelecekte modada önemli bir kariyer edeceğine inandıklarını belirtti.

Ancak dergi işin arkasında dursa da, aileler, gençler ve avukatlar ergen hamileliğine tepkili.

Southern Methodist Üniversitesi öğrencisi Catherine Essig, kapağın gençlere ergen hamileliğinin olumsuzluğuna dair mesaj göndermediğini, belki de Dunn'un "Dikkatli olun, bu o örneklerden biri" mesajıyla kapakta yer alabileceğini söyledi.

Pek çok avukat, ailelerin kapağı çocuklarını seks ve hamileliği önleme konusunda uyarmak için kullanabileceğini belirtiyor.

Ulusal Eğitim Birliği direktörü Valerie Huber da, "Genç bir model bile olsanız ergen hamileli imrenilecek bir şey değil." yorumunu yapıyor.

Aralık ayında bir bebek bekleyen Dunn, "Tek düşündüğüm annemin, ajansımın ve erkek arkadaşımın bu hamileliğe ne diyeceğiydi. Anneme söylediğimde ağlamaya ve kendini suçlamaya başladı. Kendisi de benimle aynı yaşta bana hamile kalmış. Kendisinin yaptığı hatayı yapmamamı istiyordu," diye konuştu.

Turkishny.com / Gülten Sarı