Irak'ta savaşırken bir bombanın patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan 27 yaşındaki Amerikalı asker Rick Yarosh'un yüzü ölümsüzleşti.

Eski askerin Amerikalı ressam Matthew Mitchell tarafından yapılan portresi, Washington'daki Ulusal Portre Galerisi'nde sergileniyor ve binlerce ziyaretçi tarafından görülecek.

Portrede üzerinde 'ordu' yazan gri bir askeri tişört giyen ve meydan okuyan gözlerle bakan asker, "İnsanların beni görecek olmasından kaygı duymuyorum. Kabul görmek istiyorsanız kendinizle gurur duymak zorundasınız. Bunu saklamayacağım, bu hayatımın sonuna dek olacağım şey" diyor.

Tablo, ressamın sergilenecek 49 çalışmasından biri. Ressam Mitchell, "Rick'le tanıştığımda, onu ilk gördüğümde şoke oldum. Yüzünün şekli alışılmadık, ama orada görebileceğiniz çok fazla güzellik var" diye konuşuyor.

Mitchell, "Porte 23, Rick Yarosh", adlı tablosuyla "Savaştaki Amerika'da neler olduğunu, savaşın insani boyutunu" anlatmayı ve keşfetmeyi istediğini söylüyor ve ekliyor: "İnsan onurunu yakalamaya çalıştım."

Ulusal Portre Galerisi, çoğu ünlü, bazıları sıradan vatandaşlar olmak üzere insanların sanatsal olarak temsil edilmesi yoluyla Amerika'nın hikayelerini anlatma misyonunu taşıyor.

Yarosh'un portresinin de katıldığı Outwin Boochever Portre Yarışması için galeriye, ülkenin dört bir yanından portreler sunuldu ve daha sonra bunların arasından bir eleme yapıldı.