ABD'deki yasadışı göçmenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bu sayının tam olarak ne kadar olduğu konusunda pek çok farklı görüş ortaya atılıyor. Kimileri 8, kimileri 10, kimileri de 13 milyon gibi rakamlardan bahsediyor.

Yasadışı göçmenlik sorununun nasıl ele alınacağı konusunda ortaya atılan görüş kadar, bu göçmenlerin sayısına yönelik tahmin mevcut. Ülke genelindeki göçmen sayısını tahmin etmek hayli zorken, eyalet ve kentlere düşen yasadışı göçmen sayısı konusunda bir rakam vermek çok daha zorlaşıyor.

McHenry kent şerifi Keith Nygren, "Ortada görünmeyen bir nüfus var gibi. Herkes bir rakamdan bahsediyor ancak gerçeği bilen yok," yorumu yapıyor.

Tam sayının belirlenememesinin en önemli nedenlerinden biri nüfus sayımlarında insanlara vatandaşlık statülerinin sorulmaması. Bunun yanısıra, sağlık ve okul personeli de, hizmetleri sırasında vatandaşlık ile ilgili sorular yöneltmiyor.

Şerif Nygren, "Göçmenlik yasaları federal yasalardır ve federal bir ajan yardımımızı istemedikçe federal yasaları uygulamama yetkimiz yok" diye konuşuyor.

Bunun yanısıra kısa bir süre önce, federal olmayan yasa uygulayıcılarının göçmenlerin yasal statüsünü soruşturmaları yasaklandı. Ancak yine de, yerel yasa uygulayıcılar, muhtemel bir yasadışı göçmen konusunda bir göçmenlik yetkilisine bildirimde bulunabiliyor.

Okullarda da durum çok farklı değil. Kayıt yaptıracak öğrencileri sosyal güvenlik numarası ya da vatandaşlığı kanıtlayan bir belge sorulmuyor. Sadece bölge sınırları içinde oturulduğunu gösteren bir belge yeterli oluyor.

Bu nedenle, şu an için sayıları tam olarak kestirilemeyen yasadışı göçmenlerin 2010'daki nüfus sayımına katılımı büyük önem taşıyor. Bu sayede sayıları net olarak belirlenebilecek. Ancak, kimi göçmen gruplar sayımı protesto etme çağrısı yaparken, kimileri de yasal haklardan daha fazla yararlanabilmek adına sayıma katılım uyarısında bulunuyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı