Yüzyılın dolandırıcısı Bernard Madoff'un en büyük kurbanlarından olan işadamı Jeffry Picower evinin yüzme havuzunda ölü bulundu. Polis, 67 yaşındaki yatırımcının, Palm Beach Florida'daki evinin havuzunda boğulmuş vaziyette bulunduğunu açıkladı. Havuzdan çıkartıldığında ölmüş olan Picower, hastane morguna kaldırılırken, polis 'tüm boğulma olaylarında uygulanan soruşturma prosedürünü' işlettiğini açıkladı.

Picower, yüzyılın en büyük dolandırıcısı olarak kayıtlara geçen ve 150 yıl hapis cezasına çarptırılan Madoff'a büyük miktarlarda para kaptırmış ve bu kayıplar yüzünden şirket bu yılın başında iflasını duyurmuştu.

Ünlü işadamı Picower'in, Picower Palm Beach Fonu, Madoff'a kaptırılan paralar yüzünden iflas bayrağını çekerken, 2007 yılında şirketin borçları 955 milyon dolara ulaşmıştı.

Ancak, Picower'ın, Madoff'un dolandırıcılığından faydalandığı da iddia ediliyor. İsim vermeyen bir kaynağa göre, Madoff'un gizli yatırım işleri sorumlusu Frank DiPascali, bazı önemli Madoff yatırımcıları lehine de  dolandırıcılık yaptıklarını itiraf etmeye hazır olduğunu belirtmiş. Bu isimler arasında Picower'ın da adı geçiyordu.

Forbes dergisine göre, ölen işadamı aynı zamanda, Madoff'un dolandırıcılığı ortaya çıkmadan önce fondan milyonlarca dolar çekmiş.

Turkishny.com / Gülten Sarı