Kalifornya’daki Türk ve Azeri toplumları, “Pax Turcica” (Türk Barışı) isimli girişim çerçevesinde Los Angeles’yi yöneten Kent Konseyi üyeliği için Ermeni kökenli Paul Krekoryan’a karşı yarışan Christine Essel’e destek amacıyla güç birliğini yaptı.

Türk-Ermeni mutakabatı nedeniyle Azerbaycan’da Türkiye’ye yönelik tepkiler sürerken ABD’nin Kalifornya eyaletindeki Türk ve Azeri toplumlarının, yerel bir seçimde Ermeni adayın kazanmasını önlemek amacıyla güç birliği yaptığı bildirildi.

Kalifornya’daki Türk ve Azeri toplumlarının, Los Angeles’yi yöneten Kent Konseyi üyeliği için Ermeni kökenli Paul Krekoryan’a karşı yarışan Christine Essel’e destek amacıyla “Pax Turcica” (Türk Barışı) girişimi çerçevesinde birlikte hareket ettiği belirtiliyor.

ABD’de yayımlanan Ermeni Asbarez gazetesi, “Türkler ve Azeriler, Essel’in rakibini kucakladı” başlıklı haberinde Essel’in seçim kampanyasına bağış toplamak amacıyla Beverly Hills’de Türk ve Azeri toplumlarının temsilcilerince bir etkinlik düzenlendiğini yazdı.

Burada bir konuşma yapan Essel, verilen destekten dolayı Türk ve Azeri topluluklarına teşekkür ederken “Pax Turcica” kurucusu ve Amerika Azerbaycan Konseyi Başkanı Hüseyinov ise, Essel’in, rakiplerinin aksine “etnik çıkarları” ön plana koymadığını söyledi.

Bu arada, haberde “Pax Turcica” nın, Amerika’daki Türk Dernekleri Federasyonu (ATAA), Amerikan Azerbaycan Konseyi, Amerika Türk İttifakı, Amerika Sefardi Federasyonu ve diğer bir musevi örgütü olan STMEGİ’yi içerdiğine dikkat çekildi.

 

 

 

(ANKA)