Amerika'da sadece gay çiftlerin evlenmede sorun yaşadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira bu ülkede akıllara ziyan bir 'evlendirmeme' vakası yaşandı. Bir sulh hakimi, farklı ırklara mensup bir çiftin evlenmesine, 'ileride boşanırlar ve çocukları ortada kalır' gerekçesiyle izin vermedi!

Louisiana'da yaşanan olayda, hakim Keith Bardwell farklı ırklardan insanların yaptığı evliliklerin fazla yürümediğini, dünyaya gelen çocukların da bu nedenle ileride sorun yaşayacağını bahane ederek bu çifti evlendirmedi.

Bardwell, "Burada evimde siyah çiftleri evlendiriyorum. Benim asıl kaygım çocuklarla ilgili," diyerek kararını savundu.

Hakim, kararı siyah ve beyazlarla tartıştığını ve ayrılıkla biten bu tür evliliklere çok şahit olduğunu söyledi. Hakimin akla ziyan sözleri bununla da kalmadı. Bardwell, "Siyah toplum farklı ırklardan doğan çocukları kabul etmeye hazır değil, aynı şekilde beyaz toplumlar da. Irklararası evlilikler yapmıyorum çünkü çocukları kendilerinin neden olmadığı bir durumun içinde bırakmak istemiyorum. Kalben çocukların daha sonra bu olaydan acı duyacağını hissediyorum. Eğer  bir çiftin bu şekilde evlenmesine izin verirsem diğerleri için de izin vermem gerekir. O nedenle hiçbirine izin vermiyorum." diye konuştu.

Hammond'lu olan 30 yaşındaki Beth Humphrey ve 32 yaşındaki Terence McKay ise, hakimin ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle ABD Adalet Bakanlığına başvuracaklarını açıkladı.

Humprhey, "2009 yılında böylesi bir olayla karşılaşmak hem şaşırtıcı hem de hayalkırıklığı verici." diye öfkesini dile getirdi.

ABD'deki sivil toplum örgütleri Louisiana Yüksek Mahkemesine başvururarak ayrımcı ve ırkçı hakimin görevden alınması talebinde bulundu.

Turkishny.com / Gülten Sarı