ABD'nin eski başkanlarından Jimmy Carter, Başkan Barack Obama'nın Nobel Barış Ödülü'nü hak ettiğini söyledi. Amerikan kamuoyundaki eleştirilere katılmadığını söyleyen Carter, Obama'nın şimdiye kadar başardıklarından dolayı ödülü aldığını dile getirdi. Jimmy Carter, Başkan Obama'nın hâlihazırda üzerinde çalıştığı girişken gündemiyle, 'Nobel'i başarılarından dolayı kazanan önceki şahıslar kadar hak ettiğini belirtti.

2002 yılı Nobel Barış Ödülü sahibi olan Carter, Başkan Obama'nın, dünyadaki ABD imajını değiştirdiğini kaydederek, işkenceyi yasaklaması, dünyayı nükleer silahlardan arındırmak için çalışması ve Orta Doğu barışı için çaba göstermesinin ona bu ödülü kazandırdığını ifade etti.

Ancak ödülün, Barack Obama'nın girişken gündemini de yansıttığını dile getiren Jimmy Carter, bunu gerçekleştirmesi için zamana ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Obama'nın global çapta bir örnek oluşturduğunu vurgulayan Carter, Avrupa'daki ve dünyanın diğer bölgelerindeki ülkelerin bu ajandayı benimseyerek barışa, insan haklarına ve acıların hafifletilmesine katkı yapabileceğini söyledi.

(CİHAN)