Amerika'nın Texas eyaletindeki Houston şehrinde faaliyet gösteren Türk derneklerinden Turkuaz Merkezi, ilginç bir buluşmaya imza attı. Amerikalılar ve Avrasyalılar Turkuaz Konseyi (TCAE) ile Amerikan Fox 26 kanalı, Houston şehri belediye başkanlığına aday olan dört ismi buluşturdu. Başkan adayları Peter Brown, Gene Locke, Roy Morales ve Annise Parker'ın Turkuaz Merkez'deki buluşması Fox 26 kanalı tarafından da canlı yayınlandı. Programın sunuculuğunu ise kanalın haber spikerlerinden Melissa Wilson ve Mike Barajas yaptı.

2009 Houston Belediye Başkanlık seçimlerinde yarışan 4 rakibi bir çatı altında toplayan Turkuaz Merkezi, Houston'da Türk misafirperverliğine yeni bir açılım getirdi. Programa 400 farklı kesimden üst düzey katılımcının da davetli olarak katıldı. Seçimlerin en sıcak döneminde yapılan bu organizasyonda eğitim, kültürel, ekonomik ve sosyal konular tartışıldı. Söz konusu buluşma, diğer bazı Amerikan kanalları tarafından da haberleştirildi.

ADAYLAR MİSAFİRPERVERLİĞE HAYRAN KALDI

Belediye başkan adaylarından Annise Parker, gecenin ardından yaptığı değerlendirmede "Bu geceki program çok güzel oldu. Çok güzel bir mekândı, mükemmel bir kalabalık, güzel planlanmış ve uygulanmıştı." dedi. Houston'daki Türk topluluğunun gerek şehir hayatında gerekse de siyasi hayatta her geçen gün daha aktif hale geldiğini ifade eden Parker, kendisine gösterilen sıcak karşılamadan dolayı da minnettar olduğunu ifade etti.

Bir diğer aday Gene Locke da programı "Çok güzeldi, kanalın bu geceki program için burayı, Turkuaz Merkezi'ni seçmiş olmasından dolayı çok memnunum." şeklinde değerlendirdi. Locke, "Konukseverlik mükemmeldi. Daha içeri ilk adımımı attığım anda bana gösterilen hoş karşılamadan dolayı çok sıcaklık hissettim. Buraya, bu programa gelenler hakikaten Houston da neler olup bittiğini ve Houston'un nereye gittiğini merak eden insanlardı. Bu programı hazırlayanları alkışlıyorum, gerçekten her açıdan birinci sınıftı." diye kaydetti. Houston'daki Türk Amerikan topluluğunun kentteki imkânları, fırsatları değerlendirdiğini belirten Locke, "Aynı zamanda da buradaki insanlarla konuştuğumda anlıyorum ki Houston'a da değer katıyorlar." dedi. Turkuaz Merkezi'nin mimarisini "çok şaşırtıcı ve çok güzel" olarak bulduğunu dile getiren Locke, "Buradayken farklı bir yerde olduğunuz hissini veriyor. Planlayanları, mimarını ve işletenleri tebrik ediyorum. Burası her yönden gerçekten birinci sınıf bir yer." şeklinde görüş belirtti.

Houston'un belediye başkanlığı için yarışan bir diğer isim olan Peter Brown da Türklerin misafirperverliğini "Bizim Houston'da nasıl bir misafirperverliğe sahip olmamız gerektiği hususunda ben dersimi aldım. Bu da Türk misafirperverliğidir." diye yorumladı. Brown hislerini, "Mükemmel bir mekân, mükemmel insanlar, burada olmaktan çok zevk aldım, çok onur duydum ve Houston'u daha güzel yapabilmek için Türk topluluğu ile çalışmayı iple çekiyorum." diye tarif etti. Houston'daki Türk toplumuna övgülerde bulunan Brown, "Buradaki Türk toplumu gerçekten mükemmel bir topluluk, siz zaten Houston'a muazzam katkılarda bulunuyorsunuz gerek ekonomik olarak gerekse kültürel olarak. Bunun devam etmesi çok önemli." dedi.

TÜRKLER HOUSTON ŞEHRİNE ÇEŞİTLİLİĞİN NASIL OLACAĞINI GÖSTERİYORLAR

Gecede sunuculuk yapan Fox kanalının haber spikerlerinden Melissa Wilson da diğer davetliler gibi Türklerin misafirperverliğine vurgu yaptı. Ünlü sunucu, "Bu gece gerçekten başarılı oldu, Türk misafirperverliği de eşlik edince bu gecenin rengini vermiş oldu." dedi. Türk misafirperverliğini, adayların kendilerini oldukça rahat hissetmelerini sağladığını dile getiren Wilson, "Bence onların da Houston'daki çok kültürlülük hakkında söyleyecek sözleri vardı. Başka bir benzerini görmedim." diye konuştu. Merkezdeki Türk grubunun çok uyumlu olduğunu kaydeden Fox 26 spikeri, şöyle devam etti: "Bu çok etkileyici. Odaya ilk girdiğiniz andan itibaren, ikram ettikleri yemekler, çok sıcak ve cömert tavırları, yalnızca zamanları ile değil söyledikleri sözler ile de çok etkileyici. Yani onlar için yeterli sözü bulamıyorum. Bence Türk topluluğu Amerikan toplumu için şaşırtan bir etki yapıyor. Onlar çok sıcak çok uyumlu. Houstonluların görebileceği, fark edebileceği kadar bir etki yapıyor. Onlar Houston'a çok çeşitliliğin nasıl olacağını öğretiyorlar."

Fox 26 kanalının Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü D'Artagnan Bebel de Turkuaz Merkezi ile çalışmış olmaktan çok memnun olduklarını söyledi. Diğer davetliler gibi, kendilerine gösterilen misafirperverliğe övgüde bulunan Bebel, "Daha evvel sunucumuz Mike Brahas'in da dediği gibi ne tarafa dönseniz her taraf yemek ve ikramla dolu. İki yıldan beri Turkuaz Konseyi ile ortak çalışmalarımızdan da öğrendiğim gibi Türk misafirperverliği her şeyin önünde gelir. Ortak çalışmamızdan dolayı çok teşekkür ediyoruz ve ilerde daha farklı konularda da ortak çalışmalar yapmayı ümit ediyoruz." diye kaydetti.

(CİHAN)