Amerika'nın Colorado eyaletinde, içinde 6 yaşında bir çocuğun olduğu iddia edilen helyum yüklü balon bir anda ülke gündemini değiştirdi. Amerikan televizyonları, ABD Başkanı Barack Obama'nın halkla buluşma toplantısı sırasında yaptığı konuşmayı yarıda keserek, içinde 6 yaşında erkek bir çocuğun olduğu helyum yüklü balonun havalandığını ve gittikçe yükseldiğini bildirdi. Başta CNN, Fox News ve MSNBC olmak üzere bir çok kanal yayın akışını değiştirerek gelişmeleri anı anına izleyicilerine aktardı. Balonun havadaki görüntülerini yayınlayan ve uzmanları da konuk eden televizyonlar, çocuğun soğuktan ölmüş ya da düşmüş olabileceğini, dua etmekten başka yapacak bir şey olmadığını dile getirdi.

Yaklaşık 2 saat boyunca havada kalan ve 80 kilometre kadar yol alan balon, içindeki gazın kaçması sonucu yere indi. Yere iniş sonrası yayınlanan görüntü ülkeyi bir anda yasa boğdu. Ancak daha sonra balonun içinde çocuk olmadığı anlaşıldı. TV kanalları, çocuğun düşmüş olabileceği üzerinde dururken, polisten gelen açıklamada arama çalışmalarının başladığı belirtildi.

Yaklaşık 4 saat süren olay ilginç bir gelişmeyle noktalandı. Falcon Heene isimli çocuğun evde olduğu ve babasına ait balonu elinden kaçırdığı için korkup evlerinin çatısında bir kutu içinde saklandığı açıklandı.

Bir anda ülke gündemini değiştiren olay ilerleyen saatlerde daha da ilginç bir hal aldı. CNN'in yayınında, baba Richard Heene'nin "Neden ortaya çıkmadın?" sorusu üzerine çocuk, "Bunu bir şov için yaptığımızı söyledin" diye cevap verdi. Richard Heene, CNN'in ısrarlı soruları karşısında, çocuğun ne demek istediğini bilmediğini söyleyerek, oğlunu yalanladı.

Öte yandan ailenin daha önce "Wife Swap" adlı bir reality şov programına katıldığı ve babanın Youtube'ta kendi özel kanalı olduğu kaydedildi.

(CİHAN)