ABD'de yapılan bir araştırma, yaklaşık her üç Amerikalıdan ikisinin idam cezası uygulanmasının devamından yana olduğunu ortaya koydu. Gallup tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, bu eğilimin yıllardır değişmediğine işaret etti.

Amerikalıların yüzde 65'i cinayetten suçlu bulunanların idam edilmesinden yana tavır koyarken, buna karşı olanların oranı yüzde 31 olarak belirlendi.

Halkın yüzde 48'i idam cezasının ''yeterince sık'' uygulanmadığını, yüzde 24'ü ''yeterince'' uygulandığını ve yüzde 20'si ''fazla sık'' uygulandığını düşünüyor.

İdam cezasının savunanların yüzde 81'ini Cumhuriyetçi Parti yanlıları oluştururken, bu oran Demokrat Parti yanlılarında yüzde 48'de kalıyor.

ABD'de 2009 başından beri 40 kişi idam edildi. 15 Eylülde Ohio'da zehirli iğneyle idam edilecek Romell Broom'un enjeksiyon için iki saat süreyle damarının bulunamamasına ise 60 yıldır ilk kez rastlandı. Broom hücresine dönerken, zehirli iğneyle infaz konusu ABD'de bir tartışmayı da başlatmış oldu.

Gallup, 1936'dan beri Amerikan kamuoyunun idam cezasıyla ilgili nabzını yokluyor. 1936'daki ilk araştırma, Amerikalıların yüzde 59'unun bu cezadan yana olduğunu ortaya koymuştu.

(AA)