Hamburgerler Amerikalılar için bir tutku ve milyonlarca Amerikalı her gün hamburger tüketiyor.

Peki, Amerikalılar gıdalarının bir parçası olarak hamburger yemeyi sürdürmeli mi?

Bu soruyu sorduran pek çok neden var. Onlardan biri dondurulmuş etin e.coli bakterisi içermesi, insanları hasta etmesi ve hatta ölümlerine neden olması.

Dün Larry King Live'e katılan konuklar bu konuyu hararetli bir biçimde tartıştı.

Hamburgere karşı çıkan isimlerden biri Bill Marler'di. Marler, etin neden olduğu hastalıklara dair bir uzman. O, E.coli bakterisinin ortaya çıktığı 1993'den bu yana hamburgere karşı çıkıyor ve o tarihten bu yana hiç hamburger yememiş. Marler, "17, 14 ve 10 yaşlarında 3 kızım var. Ve onlara da hiç hamburger yedirmedim," diye konuştu.

Marler, "e.coli bakterisi ineğin bağırsaklarında bulunuyor ve oradan etlere geçiyor. Kesim sürecinde bağırsaklar dağılıyor ve ete karışıyor. Bir eti pişirdiğinizde, mikroplardan kurtulduğunuzu sanıyorsunuz ancak sadece dış yüzeydeki mikroplar ölüyor. İçindekiler kalıyor." yorumunu yapıyor.

Ancak bu bakteri yüzünden çocuklarını kaybedenler de var ve onlar et yenilmesine karşı çıkıyor.

Amerikan Et Enstitüsü başkanı Patrick Boyle ise, bu bakteri nedeniyle ölümlerin üzücü olduğunu ancak her gün milyonlarca Amerikalının milyonlarca kilo eti güven içinde tükettiğini belirtiyor. Etlerin büyük bölümünün güvenli olduğunu anlatan Boyle, bakteriyi yok etmek için ışınlama ve iyi pişirme yöntemlerini öneriyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı