Yıllardır Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını savunan ünlü ABD’li diplomat Peter Galbraith’ın bu bölgede petrol sahası işleten bir şirketin gizli ortağı olduğu ortaya çıktı. Norveç gazetesi Dagens Naeringsliv, Galbraith’ın Kuzey Irak’taki Tawke petrol sahasını işleten Norveçli Petrol Şirketi DNO’nun 2004 ve 2008 yılları arasında hissedarı olduğunu ispat eden belgeler yayımladı.

Galbraight, 2003’teki ABD işgalinden sonra Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması için yoğun lobi faaliyetlerinde bulunmuştu. Galbright aynı yıl ABD’nin Irak’taki politikalarını daha rahat eleştirebilmek için devletteki 24 yıllık görevinden de istifa etmişti.

Galbraight, ABD Senatosu’nun dış ilişkiler komitesi ve Birleşmiş Milletler’de çeşitli görevlerde bulunmuş, eski devlet başkanı Bill Clinton tarafından da 1993’te Hırvatistan’a büyükelçisi olarak atanmıştı.

Öte yandan Dagens Næringsliv gazetesinde yayımlanan bu haberin, Galbraight’ın Norveçli eski bir diplomata yönelik suçlamalarıyla aynı dönme gelmesi dikkat çekti.

Galbraight, Birleşmiş Milletler’in Afganistan temsilcisi Kai Eide’yi Ağustos ayında gerçekleşen Afgan başkanlık seçimlerinde hile yapılmasına göz yummakla suçlamıştı.