New Mexico'da devlet izniyle marihuana dağıtımı yapan Robert Pack, hem kimliğini gizli tutuyor hem de yaşadıklarını anlatıyor. Sokak satıcılarının hayatını alt üst ettiğini anlatan Pack, New Mexico'da devlet lisanslı tek marihuana satıcısı ve şu ana kadar 400 hastası oldu.

Ancak yaşadığı sıkıntılar da büyük, "Tümüyle paranoid oldum. Kendime katlanamıyorum. Pack aslında medikal amaçlarla marihuana satan ve yetiştiren bir sivil toplum örgütünün lideri.

Eyaletin yeni marihuana yasası, yoksunluğu nedeniyle acı çeken ve rahatsızlıklar yaşayan kişilere uyuşturucu temin edilmesini onayladı. Lisans verilerek yapılan bu dağıtımın amacı, California ve Colorado gibi eyaletlerde de yaşanan ve kontrol edilemeyen uyuşturucu dolaşımını devlet eliyle kontrol altına almak.

Ancak New Mexico'da ekim aşamasından evlere teslimata kadarki süreç öyle korkak birilerinin işi değil. Çünkü, federal yasalara göre marihuana yetiştirmek, satmak ve kullanmak hala bir suç ve yakalanıldığı anda tutuklanma tehlikesi var. Ve elbette bir hırsızlık tehlikesi.

Bush yönetiminin uygulamalarının aksine, Başsavcı Eric H. Holder, eyalet yasalarıyla uyumlu tıbbi marihuana dağıtıcılarının kovuşturmaya uğramayacağını söyledi. Bu duyuru, Rhode Island'ın tıpkı New Mexico gibi bir yasayı kabul etmesine neden oldu. Kent, 2012'ye kadar kar amaçlı olmayan 3 kurumu uyuşturucu yetiştirme ve dağıtmakla görevlendirecek. En az 6 eyalet de bu yolu takip ediyor.

Buna rağmen, son zamanlarda federal yetkililer California ve Washington'da bu merkezlere baskınlar düzenledi. Federal yasalarda değişiklik olmadığı için bu baskınlar yasal ve pek çok dağıtıcı bu korkuyla yaşıyor.

New Mexico'daki bağımlılar arasında ise talep yüksek. 2 aylık uygulama süresi içinde, 400 kişi başvuru yaptı. Tam 20 kuruluş da bu işe talip oldu.

Buna karşın, marihuana dağıtımı, üretimi ve kullanımı hala çok ciddi kovuşturma nedeni.

Turkishny.com / Gülten Sarı