ABD'de, elektronik dolandırıcılık yoluyla bazı bankaların müşterilerinin hesabını boşalttıkları iddia edilen bir suç şebekesi çökertildi. ABD’de binlerce kişi dolandırıcıların kurbanı olurken, banka müşterilerinin hesaplarından hesap başına en az 1 milyon dolar para çekildiği açıklandı

ABD’de, federal yetkililer, toplam 53 kişi hakkında elektronik dolandırıcılık suçlamasıyla iddianame hazırlarken, çoğu Güney California olmak üzere, Nevada ve Kuzey Carolina’da 33 kişiyi gözaltına aldı. Mısır’da da 47 kişi elektronik dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor.

Savcılık yetkilileri, ABD’li zanlıların, elektronik dolandırıcılık ve banka dolandırıcılığıyla suçlandığını, bu suçun 20 yıl hapis cezası gerektirdiğini söyledi. Şebekenin lideri olduğu iddia edilen Kenneth Lucas dahil bazı zanlıların, ayrıca uluslararası kara para aklamakla itham edildiği de belirtildi. FBI özel ajanı Jason Smolanoff da, şebekenin ABD’de binlerce kurbanı olduğunu, özellikle Bank of America ve Wells Fargo bankası müşterilerinin hesaplarından hesap başına 1 ila 2 milyon dolar para çekildiğini ifade etti.