Amerika da yaşayan Ahıska Türkleri tarından yeni kurulan Ahıskan Turkish-American Foundation (ATAF) adlı dernek, görkemli bir açılış gecesi ile faaliyetlerine başladı. Merkezi New York eyaletinin Rochester şehrinde olan ATAF, bu eyaletin Syracus, Buffalo, Utica, Binghamton başta olmak üzere tüm şehirlerinde yaşayan Ahıskalı Türkleri bir araya aynı çatı altında toplamayı amaçlıyor.

Açılış yemeğine 200 civarında insan katılırken bir konuşma yapan ATAF NY Başkan Yardımcısı Bediş Bayravom, kurdukları derneğin özellikle gelecek nesiller adına büyük kazanım olduğunu ifade etti. Ahıska Türkleri olarak çocuklarını kendi örf ve annelerine göre yetiştirmeyi amaçladıklarını aktaran Bayravom, bunun Amerika gibi tüm farklılıkları kendi bünyesinde eriten hakim kültür altında yapmanın kolay olmayacağını aktardı. ATAF'ın kurulmasında Türk kardeşlerinden büyük yardım ve destek gördüklerini dile getiren Bayravom, bunu asla unutmayacaklarını dile getirdi.

Yemekli açılış konuşmasını ATAF Genel Sekreteri Halil Yavuz yaptı. Yavuz, kurulan derneği gelecek adına toprağa atılan tohum olarak betimlerken, bunun gelecekte çok olumlu ürünler vereceğine olan inancını dile getirdi. Ahıska Türklerinin on yıllardır vatansız yaşamış olmalarına rağmen kendi kültürlerini bugüne kadar korumuş olmalarını her türlü takdirin üzerinde olarak değerlendiren Yavuz, bundan sonra da yine aynı şekilde bu değerlerin yaşaması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini bildirdi.

Açılış yemeğine Ahıska Türklerinin yanı sıra Türkler de yoğun ilgi gösterdi. Yapılan konuşmaların ardından Ahıskalı Türklerin anlatıldığı belgesel katılımcılara izletildi. Belgeselin gösterimi sırasında salonda bulunan bazı Ahıskalı Türklerin gözyaşlarına hakim olmada zorlandıkları görüldü.

Belgeselin ardından Ahıskalı Türklerin milli müzikleri eşliğinde folklor gösterisi yapıldı. Ahıskalı gençlerin Lezginka dansı programa katılanların büyük beğenisini toplarken etkinlik katılımcıların toplu halay çekmesiyle son buldu.

(CİHAN)