Amerika'nın en önemli kongre turizmi ihtisas fuarı "IT&ME Motivation Show", 29 Eylül-01 Ekim tarihlerinde Şikago'da, Mc Cormick Place Kongre Merkezi’nde düzenlendi.
New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği'nin de iştirak ettiği fuarda, Ataşe Hasan Zöngür ve yardımcısı Ataşe Nihan Bekar Türkiye Standında hazır bulundu. İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu'nun , Türk Hava Yolları'nın , Marmara Oteller- Rezidanslar Zinciri'nin ve Oyak Turizm'in katılımcı olarak iştirak ettiği fuar; dünya ekonomisinin zor günler yaşadığı günümüzde, turizmi ve ticareti canlandırmak adına onemli bir platform oluşturdu. Bu çerçevede, “ekonomik krizin etkisiyle, Avrupa ülkelerinde, kongre ve incentive turizmi alanında yaşanan daralma” göz önünde bulundurularak , ülkemizin ön plana çıkarılması için görüşmeler gerçekleştirildi.Türkiye Standında, hat sanatını tanıtan ve ziyaretçilerin isimlerini hat sanatıyla yazarak kendilerine armağan eden hattat Aydın Çayır, katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

alt

Ayrıca, ülkemizi bir kongre ve fuarcılık merkezi olarak tanıtmak gayesiyle hazırlanan standımızda, gerek 29 Eylül 2009 gerekse de 30 Eylül 2009 tarihlerinde, katılımcılar için kokteyl verildi. Kokteyller esnasında, Türkiye’ye yönelik kongre, toplantı ve sergi talepleri bulunan firma ve acentalarla bağlantılar pekiştirildi.

{jumi [google/code.html]}

Diğer taraftan, 30 Eylül 2009 tarihinde, Şikago Başkonsolosumuz Sayın Kenan İpek ve Ticaret Ataşemiz Sayın Süleyman Sözeri, standımızı ziyaret ederek katılımcılarla görüştü. Heyetimiz, ayrıca, fuar alanında çeşitli temaslarda bulundu.

alt

IT&ME Motivasyon Şovunun son derece başarılı geçtiğini kaydeden New York Kültür ve Tanıtma Ataşesi Hasan Zöngür, "yaşanan ekonomik krizi ülkemiz lehine avantaja çevirmek için çalıştıklarını" kaydetti ve "son olarak tamamlanan yatırımlar ile birlikte Türkiye'nin 'Kongre ve Incentive Turizmi' alanında bir merkez konumuna geldigini" belirtti.

alt

Bilindigi gibi, Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Sütlüce Kongre Merkezi ve halen yapım çalışmaları süren Harbiye Kongre Merkezi’nin tamamlanmasıyla, İstanbul, kongre turizmi alanında çok önemli bir merkez durumuna geliyor.

alt

Turkishny.com