ABD'de Washington DC Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) tarafından 7. düzenlenen Türk festivali, Amerikalıların yoğun ilgisi ve coşkulu etkinliklere sahne oldu.

Başkent Washington'daki Freedom Plaza'da gün boyu süren etkinliklerde Amerikalılar, hem Türk kültürünü, sanatını ve mutfağını keşfetme imkanına kavuştu hem de eğlenceli bir hafta sonu geçirmenin mutluluğunu yaşadı.

''DC'de Türkiye'yi ziyaret edin'' temasıyla, ziyaretçilerini iki kıtaya yayılan binlerce yıllık tarihi bir yolculuğa çıkaran festivale gelenler, adeta ''okyanusları aşıp zaman içinde seyahat etme'' olanağını edindi.

alt

Türkiye'nin Balkanlar, Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya ile eşsiz bağlarını vurgulayan, zengin çeşitliliğe sahip Türk müziği ve halk oyunları gösterileri, Türk Festivalinin en çok ilgi çeken etkinlikleri arasındaydı. Gösterileri alkış yağmuruna tutan, sık sık fotoğraf çeken Amerikalılar, Türk müziği eşliğinde dans etti.

alt

{jumi [google/code.html]}
Bölgedeki Türk yaşamı, kültürü ve sanatından küçük kesitler sunan gösterilerin yanı sıra, festivalde yer alan çocuk çadırı, el işi etkinlikleriyle Türk kültürünü yansıtırken, çocuklara, anne ve babalarıyla birlikte keyifli anlar yakalama fırsatı sağladı.

Kültür ve turizm çadırında hat, ebru, çini, minyatür ve halı dokuma gibi Türk sanatından örneklerin tanıtıldığı sergi ve gösterilere yer verilirken, Türk pazarında da takı, el dokuması kumaşlar ve çömlek gibi Türk el sanatı ürünleri, 20'den fazla satıcının vitrinlerini süsledi.

alt
-SİVAS KANGAL KÖPEKLERİ İLGİ ODAĞI OLDU-

Girişin ücretsiz olduğu festivale gelenler ayrıca, Türk mutfağının leziz yemeklerini Washington DC ve çevresindeki 15 Türk restoranının elinden tattı. Kebaplar, dönerler, sebze yemekleri, çörekler, gözlemeler ve tatlıların satışa sunulduğu tezgahların önünde uzun kuyruklar oluşturdukları gözlenen Amerikalılar, yemekten sonra da kahve evinde Türk kahvesi içip, fal baktırdı. Özellikle fal bakılan bölüme Amerikalıların yoğun ilgisi dikkat çekti.

Festivalde geleneksel Türk giysileriyle fotoğraf da çektiren Amerikalıların en büyük ilgi odaklarından biri de festivale getirilen Sivas kangal köpekleri oldu.
alt
-''FAL VARSA GELİYORUZ''-

Festivali AA muhabirine değerlendiren ATA-DC Başkanı Demet Cabbar, festivale Amerikalılar ve yabancıların ilgisi görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, ''Neredeyse Türkten çok yabancı var festivalde. Biz zaten reklam kampanyasında özellikle yabancıları hedef aldık. Amacımız yabancılara ülkemizi daha fazla anlatabilmekti, sanırım başardık'' diye konuştu.

Özellikle çocuk çadırına çok önem verdiklerini, ''ağaç yaşken eğilir'' atasözünden yola çıkarak, çocukları Türk kültürü hakkında bilgilendirmenin çok önemli olduğunu düşündüklerini ifade eden Cabbar, ayrıca Türk kahvesi ve kahve falının Amerikalılar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirterek, ''Bir aydır sürekli telefon alıyoruz; 'Bu sene fal var mı? Fal varsa kesin geliyoruz' diye'' dedi.

Demit Cabbar, festivalin bir özelliğinin de değişik meslek gruplarından Türkleri bir araya getirmesi olduğunu sözlerine ekledi.

alt
-AMERİKALILAR TÜRK YEMEKLERİNE HAYRAN-

Festivalle ilgili izlenimlerini AA muhabiriyle paylaşan Amerikalılar da festivalde çok güzel vakit geçirdiklerini vurgularken, Türkiye'yi daha önce görmeyenler, özellikle bugünden sonra mutlaka ziyaret etmek istediklerini belirtti. Amerikalılar, özellikle Türk yemeklerine ve Türk kültürüne hayranlıklarını dile getirdi.

Herbert adlı bir Amerikalı, festivali çok beğendiğini, çok güzel vakit geçirdiğini, en çok da tatlıları, özellikle de baklava ve kadayıfı sevdiğini söyledi.

Karen adlı bir diğer Amerikalı, özellikle seramik ürünlerini çok beğendiğini, Türk el sanatlarının sergilendiği bölümü ve çocuk çadırını gezdiklerini kaydederken, arkadaşı Denise de, favori içeceğinin ayran olduğunu kaydetti.

Festivale kız kardeşiyle birlikte gelen Mason adlı bir Amerikalı da gözlemeleri çok lezzetli bulduklarını, el yapımı ürünlerden mutlaka satın alacaklarını söylerken, kız kardeşi de, babalarının işi dolayısıyla 40 yıl önce İzmir'de yaşadıklarını, festivale de Türkiye'ye duydukları özlemi gidermeye geldiklerini söylerken, ''Türk yemekleri bence dünyada bir numara'' dedi.

alt

İran asıllı bir Amerikalı da Türkiye'de daha önce 3 yıl süreyle bulunduğunu, Ankara Üniversitesinde İngilizce-Türkçe tercümanlık bölümünde okuduğunu anlatırken, ''Herkes muhteşem Türk kültürünü tanımalı ve mutlaka Türkiye'ye gitmeli. Türkiye benim ikinci ülkem'' diye konuştu.
Festivale katılan Türkler de etkinlikleri Türkiye'nin tanıtımı açısından çok beğendiklerini söylerken, kimisi uzun süredir görmedikleri arkadaşlarını görmenin mutluluğunu yaşadı.

ABD'de çalışan oğlunu görmek için İzmit'ten Washington'a gelen Dursun adlı bir emekli öğretmen, festivalin ABD'de Türk kültürünün tanıtılması için eşsiz bir fırsat yarattığına dikkati çekti. Filiz adlı diğer bir Türk de 25 yıldır Washington'da yaşadığını, bu tip etkinliklerle hem Türkiye'nin zenginliklerini yabancılara tanıtma imkanına sahip olunduğunu hem de kendileri açısından Türkiye'ye hasretlerini giderme ve eş dost görme fırsatı yarattığını söyledi.

AA

Fotoğraflar: AA