26 Eylül 2009’da Philadelphia’daki Penn Müzesi’nde, Türk Kültür Günü düzenlenerek, ünlü illüstrator Piet de Jong’a ait Gordion çizimleri sergisi açıldı.
Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'nun ana sponsorluğunda, Türk Kültür Vakfı ve Türk-Amerikan Dostluk Derneği (TAFSUS)’nin, Penn Müzesi’yle yaptığı işbirliği çerçevesinde düzenlenen Türk Kültür Günü etkinlikleri , ünlü arkeoloji ilüstratörü Piet de Jong’a ait çizimlerden oluşan “His Golden Touch (Midas’in Altin Dokunuşu)” adlı serginin açılışıyla başladı. 1957 yılında Gordion Antik Şehri’ne giderek, kazılar esnasında gün ışığına çıkarılan eserlerin çizimlerini yapan de Jong, 20. yuzyılın en ünlü ilüstratörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Penn Muzesi Müdürü Richard Hodges, Müze Müdür Yardımcısı Brian Rose ve TAFSUS Başkanı İbrahim Onaral’ın da hazır bulunduğu törende, T.C. New York Başkonsoloslugu Kültür ve Tanıtma Ataşesi Nihan Bekar bir açılış konuşması yaparak ‘serginin ve Türk Kültür Gününün tertiplenmesinde emeği geçenleri kutladı’.

alt

{jumi [google/code.html]}

Türk Kültür Günü etkinlikleri çerçevesinde ise, eş zamanlı olarak, Müzenin değişik galerilerinde ‘Türk Müziği konseri, Türk Mutfağı tanıtım etkinliği, Ebru Sanatı atölye çalışması ve Türkiye tanıtım semineri` düzenlendi.

Ayrıca, Müze Müdür Yardımcısı ve arkeolog Brian Rose bir seminer vererek, uzun yıllardan bu yana Gordion Antik şehrinde sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Rose, bu vesileyle, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da ayrıca teşekkür etti.

alt

Penn Muzesi arkeologları, Frigya Krallığı'nın başkenti olan Gordion Antik Kenti'nde, 1950 yılından bu yana, kazı çalışmalarını sürdürüyor. “His Golden Touch” adlı Gordion çizimleri sergisi ise Ocak 2010’ a kadar Penn Müzesi’nde ziyaretçilere açık olacak.

alt

Turkishny.com