Teksas'ın Marfa kenti, 1 Ekim'den itibaren bütçe sorununu gerekçe göstererek polis departmanını tasfiye etme kararı aldı. Kent şimdi bu şaşırtıcı kararı tartışıyor. Teksas'ın batısındaki bu küçük kasabadaki yaşam tarzı ve sanata düşkünlüğü onu önemli bir geçit noktası yapıyor. Ancak, kentte 1 Ekim'den itibaren önemli bir dönüşüm yaşanabilir. Mesela suç oranı artabilir, kent bir anda cazibe merkezi olmaktan çıkabilir. Çünkü, kentin 1 polis şefi ve polis memuru 1 Ekim'den itibaren görevde olmayacak.

Marfa Belediye Başkanı Dan Dunlap, "Mesela tamamen borçlarla ve bütçeyle ilgili. Yapmaya çalıştığımız şey toplumumuzu etkin bir şekilde yönetmek," sözleriyle kararı savunuyor.

alt

{jumi [google/code.html]}

Belediye başkanına göre, kent Şerifi kovarak yılda 90 bin dolar kar edecek. Ancak bazı kent sakinlerinin kararla ilgili endişeleri var. Güvende olup olmayacaklarından emin değiller.

Kararla polis departmanı tamamen lağvedilecek ancak polis şefi, kent yasalarının öngördüğü başka bir işi yapmayı kabul ederse, başka bir alanda, mübaşir olarak, istihdam edilecek. Bu iş yarı zamanlı ve yılda sadece 4 bin dolar kazandırıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı