altABD'de yayımlanan bir raporda, domuz gribi yüzünden ülkede okulların ve kreşlerin dört hafta süreyle kapatılmasının 10 milyar dolar ile 47 milyar dolar arasında maliyeti olacağı belirtildi. Düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nün Sosyal ve Ekonomik Dinamikler Merkezinin raporunda, çocukların okula gönderilmemesinin ebeveynlerin işe gitmeyip evde kalmasını gerektireceğine ve bazı ebeveynlerin de sağlık çalışanı olduğuna dikkat çekildi. ABD'de dört hafta süreyle bütün okulların kapatılmasının maliyetinin, ihtiyatlı bir tahminle 10 milyar dolarla 47 milyar dolar arasında olacağı kaydedilen raporda yer alan bazı öngörüler şöyle:

alt

{jumi [google/code.html]}
- Bütün okulların başkent Washington'da kapatılması 65 milyon dolara, New York kentinde 1,1 milyar dolara, Los Angeles'ta 1,5 milyar dolara mal olacak.
- Okulların toplu halde kapatılması çalışanların yüzde 12'sinin işe gitmemesine neden olacak. Bir kişinin çalıştığı düşük gelirli ailelerde de işe gitmeme oranı artabilir.

Amerikan hükümeti okullara, eğitime ara verilmesine, çok sayıda çocuk ya da çalışanın hastalanması durumunda son çare olarak başvurulması çağrısında bulunurken, derslerin başladığı ay çok sayıda okulun kapandığı bildiriliyor.
Eğitim Bakanlığının verilerine göre, bu hafta itibariyle ABD genelinde 187 okul kapalı ve bu durumdan 79 bin 678 öğrenci etkileniyor.

AA