Kanada’nın Quebec City kentinde İslam karşıtı, aşırı sağcı La Meute ve Storm Alliance gruplarının düzenlediği gösteriye müdahale eden polis, 44 kişiyi gözaltına aldı.

Quebec City Polis Sözcüsü Andre Turcotte, yaptığı açıklamada, aşırı sağcı La Meute ve Storm Alliance gruplarına mensup yaklaşık bin kişilik topluluğa, Quebec Liberal Partisinin toplantısının yapıldığı kongre merkezine yürüyüşe geçmeleri üzerine müdahale edildiğini söyledi.

İslam ve göçmen karşıtlığı ile bilinen grup üyelerinin, kongre merkezinin dışında önlem alan polis memurlarına kartopu atmaya başlaması üzerine göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanıldı.

Turcotte, protestocularla gösteriden önce planlamalarına yardımcı olmak için yoğun şekilde konuştuklarını ancak grup üyelerinin iletişimi reddettiğini söyledi.

Quebec City , La Meute , Storm Alliance ,police ile ilgili görsel sonucu

"Grup üyeleri kendilerini milis olarak nitelendiriyor"

Grubun gösteri için kendi güvenliğini organize ettiğini anlatan Turcotte, kamuflajlı kurşun geçirmez yelek giyen göstericilerden bir kısmının ellerinde copları olduğunu da ifade etti. Grubun bu üyelerinin kendilerini milis olarak nitelendirdiklerini kaydeden Turcotte, önce 21 kişinin, ardından da 23 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Turcotte, "Göstericilerin üzerinde silahlar, teleskopik çubuklar, sapanlar, şu an için bilinmeyen bir sıvı içeren şişeler bulundu. Gösteriler maddi hasarsız sona erdi." dedi.

Quebec City , La Meute , Storm Alliance ,police ile ilgili görsel sonucu

AA