Asya Parlamenter Asamblesi 10. Genel Kurulu, Türkiye'nin dönem başkanlığında ilk kez İstanbul'da, 20-25 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Asya Parlamenter Asamblesi 10. Genel Kurulu, ile ilgili görsel sonucu

Türkiye'nin dönem başkanlığını yapacağı Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 10. Genel Kurulu, ilk kez İstanbul'da, 20-25 Kasım 2017 tarihlerinde toplanacak.

APA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kamboçya'da geçen yılın aralık yapılan toplantıda, BM'den sonra dünyanın en önemli platformlarından biri olan APA'nın 2017-2019 dönem başkanlığının Türkiye'ye geçtiğini belirtti.

Türkiye'nin 20 yıldır APA üyesi olduğunu anlatan Kayatürk, APA'nın 42'si asil olmak üzere, 64 üyesi bulunduğunu, 5 ülke ve teşkilatın da gözlemci üye olarak toplantılara katıldığını kaydetti.

Burhan Kayatürk, Asya Kalkınma Bankası, İslam Örgütü Teşkilatı ve İslam Kalkınma Bankası'nın APA'da gözlemci teşkilatlar olduğu bilgisini paylaştı.

İstanbul'da, 20-25 Kasım'da, ilk kez Türkiye'nin dönem başkanlığında APA 10. Genel Kurulu'nun yapılacağını bildiren Kayatürk, Türkiye'nin, Kamboçya'daki toplantıda dönem başkanlığını almak için çok büyük mücadele verdiğini aktardı.

 "Asya'nın artık bir aslanı var; o da Recep Tayyip Erdoğan"

Burhan Kayatürk, toplantıda FETÖ'nün terör örgütü ilan edildiğini anımsatarak, "Bu, tehlikeli bir örgüttür ve bütün ülkelerin buna karşı önlem alması gerekir" kararı alındığını kaydetti.

Kayatürk, Pakistanlı Senatör Mushahid Husain'in, "Asya'da aslanlar pek olmaz, Asya, kaplanların olduğu bir kıtadır ama Asya'nın artık bir aslanı var, o da Recep Tayyip Erdoğan'dır." sözlerine değindi.

Kamboçya'daki toplantıdan sonra, Bhutan'ın başkenti Thimphu'da 31 Ağustos-3 Eylül 2017 tarihlerinde APA Sosyal ve Kültürel İşler Komitesi Toplantısı'nın yapıldığını kaydeden Kayatürk, "Toplantıda, 'insani felaket eşiğindeki Irak, Suriye ve Yemen'e insani yardımların gönderilmesine' ilişkin taslak metin görüşülürken, 'Myanmar’daki Arakan Müslümanları'na yapılan kötü ve insanlık dışı muamele' konusunun da taslak metne girmesini istedik. Girişimlerimiz sonucu bu sağlandı, Myanmar da taslak metinde yer aldı." diye konuştu.

'Arakan Müslümanları'na yapılan zulüm APA toplantısında görüşülecek'

AA