Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların evlerine güven içinde dönebilmeleri için uluslararası kamuoyunda Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü koruması talep edilmesine rağmen BM, şimdiye kadar konuyu gündemine almadı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Uluslararası toplumun ya da BM Güvenlik Konseyinin, Arakanlıların evlerine güven ortamında geri dönmesini sağlamasına ihtiyaç var." dedi.

Arakanlı Müslümanlar için BM Barış Gücü çağrısı

Bölgeye uluslararası müdahale gerektiğine dikkati çeken Colville, "Bazı sığınmacılar, Arakan'a güven ortamında geri dönme ve tam vatandaşlık talep ediyor." şeklinde konuştu.

Arakanlı Müslümanlar İçin BM Barış Gücü Çağrısı ile ilgili görsel sonucu

Evlerine güven içinde dönebilmek için BM Barış Gücü talep ediliyor

Ülkedeki şiddet olaylarına siyasi ve güvenlik noktasında cevap verilmesi gerektiğini ifade eden Colville, "Arakanlı sığınmacılar, evlerine güven içinde dönebilmek için BM Barış Gücü talep ediyor." dedi.

BM daha önce Arakan'da Müslümanlara karşı yürütülen saldırıların "organize, sistematik ve koordineli" bir şekilde yapıldığını ve Arakanlıların Bangladeş'e kasıtlı şekilde sürüldüğünü ve evlerine geri dönmelerinin de sınıra yerleştirilen mayınlarla bloke edildiğini duyurmuştu.

Arakan'da sadece etnik temizlik değil dini temizlik de yapıldığını belirten BM, ülkedeki camilerin yakıldığı ve kutsal kitap Kuran-ı Kerim'e zarar verildiğini duyurmuştu. 

Arakanlı Müslümanlar İçin BM Barış Gücü Çağrısı ile ilgili görsel sonucu

Bosna ve Ruanda soykırımları barış gücüyle sona erdi

Myanmar’da, şiddet olaylarını önleyecek uluslararası ya da bağımsız silahlı güç bulunmuyor. Yani suçlular ile kurbanlar baş başa bırakılmış durumda ve yaşanan şiddet olaylarına şahitlik eden başka bir taraf da yok.

Myanmar’da, Bosna’da ve Ruanda’daki soykırımlar gibi daha şiddetli sonuçlar ortaya çıkmadan barış gücünün bölgeye acil müdahale etmesi çağrıları yapılıyor.

Bosna'daki soykırım NATO müdahalesi, Ruanda'daki soykırım ise BM Barış Gücü ile sonlanmıştı.

BM'ye göre, 25 Ağustos'tan bu yana Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 536 bine ulaştı.

İlgili resim

AA