Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce, Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere çeşitli illerde vatandaşlara aşure ikram edildi.

Cumhurbaşkanlığınca, muharrem ayı dolayısıyla Ankara'da aşure dağıtıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce öğle namazının ardından vatandaşlara aşure ikram edildi.

Aşure ikramı, Beştepe Millet Camisi'nde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Hacı Bayram Camisi'nde de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kalın, Hacı Bayram Camisi'nde kılınan öğle namazından sonra Şahime Soydan adlı vatandaşın cenaze namazına katıldı. Cenaze namazının ardından aileye başsağlığı dileyen Kalın, ardından aynı caminin avlusunda vatandaşlara aşure dağıttı. 

Kalın, aşure ikramı sırasında vatandaşlarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Turistlere aşure ikramı

Dağıtım sırasında açıklamalarda bulunan Kalın, Hacı Bayram Camisi'ni gezmeye gelen yabancı turistlere de aşure ikramı yapıldığını belirterek "Onlar da gelsin. Bizim bu adet, geleneklerimizi bir görsünler diyoruz. Çünkü bu, dünyada öyle her yerde tecrübe edebilecekleri bir şey değil. Bu vesileyle tekrar muharrem ayımızın, aşure günümüzün hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi. 

Kalın, bir gazetecinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifaya davet edilip edilmediğine ilişkin sorusuna, "Dün Hükümet Sözcümüz ona bir cevap verdi. Şu anda böyle bir şey söz konusu değil. Şu anda günümüz de zaten muharrem ayının aşure gününü anmak. Buna yoğunlaşalım bugün." yanıtını verdi.

"Akan Müslüman kanlarının durmasını niyaz ediyorum"

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın katılımıyla gerçekleştirilen aşure ikramı, üzerinde ay yıldız ile kayısı marmeladından yapılan Cumhurbaşkanlığı forsunun bulunduğu kazanlardan yapıldı.

Dağıtım sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kasırga, İslam aleminin muharrem ayının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Kasırga, "Akan Müslüman kanlarının durmasını niyaz ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu gazi mekanda halkımıza ikram ettiği aşureyi dağıtmaktan da onur duyuyorum." dedi.

Cumhurbaşkanlığınca, Beştepe Millet Camisi'nin yanı sıra muharrem ayı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile 13 ilde 14 camide aşure dağıtıldı. 

İstanbul

Cumhurbaşkanlığınca 13 ilde 14 camide gerçekleştirilen aşure dağıtımı kapsamında, Eyüp Sultan Camisi'nde vatandaşlara aşure ikram edildi.

Eyüp Sultan Camisi'ndeki aşure dağıtımı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın katılımıyla gerçekleşti. 

Eyüp Sultan Camisi'ne gelen Kıratlı, Şahin ve Uysal, öğle namazının ardından Eyüp Sultan Türbesi'ni ziyaret etti.

Burada dua eden Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Kıratlı, Vali Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, daha sonra cami avlusuna geçerek 2 bin kişiye aşure dağıttı.

"Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim kılalım"

Kıratlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, muharrem ayında olunduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız, taşına toprağına aşık olduğu, bu güzel şehre bol bol selam, sevgi ve hürmetlerini gönderdi. Muharrem ayı, tarihte önemli olaylara şahitlik etmiştir. İnşallah bu tür etkinlikler, kaynaşmalar, bundan sonra ümmetin kendi içerisindeki ihtilafların sona ermesine vesile olur. Kaynaşmaya, birlikteliğe, kardeşliğe vesile olur, savaşları sona erdirir. Mezhep tartışmaları üzerinden Müslümanlar içerisinde, ümmet içerisinde ayrılık çıkartmak isteyen, bölücük yapmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim kılalım." diye konuştu.

Erzincan

Muharrem ayı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde Erzincan'da aşure dağıtıldı.

Kırklar Camisi avlusunda öğle namazının ardından gerçekleştirilen aşure dağıtımına, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Başkanı Mahmut Kazan, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, CHP İl Başkanı Ayhan Doğan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Aşure dağıtımı öncesinde Vali Arslantaş, Cumhurbaşkanlığının 13 ilde 14 noktada vatandaşlara aşure ikramının olduğunu, Erzincan'da Kırklar Camisi'nde ikramın yapıldığını belirterek, "Aşure günü hem mutlulukların, hem hüzünlerin bir araya geldiği çok özel bir gün. Bu vesileyle bu günün bundan sonra birlikte yaşama arzumuza, emelimize temel teşkil etmesi temennileriyle." dedi. 

Daha sonra Ali Arslantaş, Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Başkanı Mahmut Kazan ve diğer yetkililer tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi.

Hatay

Anadolu'nun ilk camisi olarak bilinen Habib-i Neccar Camisi bahçesinde öğle namazı sonrası yapılan aşure dağıtımına, Cumhurbaşkanlığı Kanunlar ve Kararlar Başkanı Hakkı Susmaz, Hatay Vali yardımcıları Nursel Çakıroğlu ile Meral Batı Demirtaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Aşure dağıtımı programı, Antakya Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisiyle son buldu. 

Rize

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleştirilen aşure dağıtımı için Sahil Camisi önünde stant kuruldu.

Kazanlarla getirilen aşureler, öğle namazının ardından Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanı Veysel Bektaş ve İl Müftüsü İsmail Yalçın tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Aşure dağıtımının ardından İl Müftüsü Yalçın dua etti.

Konya

Tarihi Sultan Selim Camisi önündeki Mevlana Meydanı'nda öğle namazının ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanı Yusuf Karaloğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve diğer yetkililer tarafından vatandaşlara aşure dağıtımı yapıldı.

İl Müftüsü Ali Akpınar tarafından okunan duanın ardından, vatandaşlara aşure ikram edildi.

Edirne

Selimiye Camisi avlusunda öğle namazının ardından gerçekleştirilen aşure dağıtımına, Edirne Valisi Günay Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Hakan Yurdakul, Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Çağrı Muştu, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. 

Aşure dağıtımı öncesinde konuşan Yurdakul, Cumhurbaşkanlığınca 13 ilde 14 noktada vatandaşlara aşure ikram edildiğini hatırlattı. 

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm'ün dua okumasının ardından Vali Özdemir ile Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Yurdakul tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi.

Van

Öğle namazının ardından yapılan aşure dağıtımına Vanlılar yoğun ilgi gösterdi.

Türk bayraklarının işlendiği dev kazanlardaki aşure, Vali Murat Zorluoğlu, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Ramazan Bal ve protokol üyeleri tarafından kısa sürede vatandaşlara dağıtıldı. 

İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ın dua etmesinin ardından program sona erdi.

Antalya

Muratpaşa Camisi'nde düzenlenen aşure dağıtımına, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanı Ali Taha Koç ile çok sayıda kurum temsilcisi ve vatandaş katıldı.

Öğle namazı kılındıktan sonra Vali Karaloğlu, Belediye Başkanı Türel ve Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanı Koç, yaklaşık 2 bin kişiye aşure dağıttı.

Sivas

Ulu Camii bahçesinde öğle namazı sonrası yapılan aşure dağıtımına, Sivas Valisi Davut Gül, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ahmet Minder, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve il protokolü katıldı.

Konuşmanın ardından Minder, Gül ve Aydın, Cumhurbaşkanlığının tarifine göre hazırlanan aşureleri vatandaşlara dağıttı.

Trabzon

İskenderpaşa Camisi önünde öğle namazının ardından yapılan aşure dağıtımına, Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı, Vali Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Müftüsü Keramettin Demir, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

İlker Astarcı, burada yaptığı konuşmada, Aşure Günü'nün, yıllar önce şehadete yürüyen Hazreti Hüseyin ve arkadaşlarının peygamberlikten sonra en yüce makam şehitlik mertebesine ulaştığı gün olduğunu söyledi.

Vali Yavuz ise muharrem ayının önemine değindi.

İzmir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleştirilen aşure dağıtımı için Konak Meydanı'ndaki Yalı Camisi önünde stant kuruldu.

Öğle namazı sonrasında gerçekleştirilen etkinlikte, İzmir Müftüsü Ramazan Muslu'nun ettiği duanın ardından İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan, vatandaşlara aşure ikram etti.

Aşureden alan vatandaşlar da etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Diyarbakır

Merkez Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami önünde öğle namazının ardından kazanlarla getirilen aşurelerin dağıtımı, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla tarafından yapıldı.

AA