ABD'nin Virginia eyaletinde pazar günü saldırıya uğrayıp öldürülen 17 yaşındaki Nadra Hassanen'in babası Mahmud Hassanen, kızının Müslüman olduğu için saldırıya maruz kaldığını ve bunun bir nefret suçu olduğunu söyledi.

AA muhabirine açıklamalar yapan Mısır asıllı Amerikan vatandaşı Hassanen (60), hiç beklemedikleri bir olayla yüzleştiklerini ve büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti.

Hem kendisinin, hem de eşinin bu olay karşısında şok olduğunu kaydeden Hassanen, "Bunun kızımın başına gelmesini beklemiyorduk. 3 çocuğum daha var ve onlara bu durumu anlatmakta zorlanıyorum." dedi.

3,5 yaşındaki en küçük kızına Nabra’nın öldüğünü henüz söyleyemediğini ifade eden Hassanen, 10 ve 11 yaşındaki iki çocuğuna durumu anlatmakta çok zorlandığını dile getirdi.

- "Bence bu bir nefret suçudur"

Hassanen şunları söyledi:

"Ben Müslümanım. Bir insanın herhangi bir zamanda ve mekanda ölebileceğine inanıyorum. Ama onun bu şekilde öldürülmesini asla beklemiyordum. Polis olayla ilgili istediğini söyleyebilir. Ama suçlu neden başka bir kadın grubunu değil de kızımın olduğu grubun peşinden gitti ve ona beyzbol sopasıyla saldırdı. Bence bu bir nefret suçudur."

Mısır'da büyüdüklerini ve ailesinin kendisine herkesi sevmeyi öğrettiğini belirten Hassanen, "Kızlarımı da bu şekilde yetiştirmeye çalışıyorum, onlara diğer insanları sevmelerini öğretiyorum. Kimseye renginden, dininden veya başka bir sebepten dolayı vurmadık. Nabra’nın sadece Müslüman değil, Hıristiyan ve Hindu arkadaşları da vardı ve onları zaman zaman eve de davet ederdi." şeklinde konuştu.

- "ABD’de İslamofobinin yükselişinden endişe duyuyorum"

Yaşanan olaydan sonra ABD’ye bakışının değişmediğini ve hala ABD'yi sevdiğini söyleyen acılı baba, bununla birlikte, "ABD’de İslamofobinin yükselişinden endişe duyuyorum. İnancı bir kenara koyun, biz insanız. Neden birbirimizi sevemiyoruz? Herkesin kendi inancıyla baş başa rahat bırakılması gerektiğine inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.

"Nabra müzik dinlemekten, modadan hoşlanırdı. Mutlu bir kızdı. Liseyi yeni bitirmiştim. Çok zekiydi, derslerinden her zaman A alırdı. Coğrafya okumak istiyordu." sözleriyle kızını tarif eden Hassanen, 1987 yılında ABD'ye geldiğini, ancak bu tür bir olay yaşayacağını hiçbir zaman düşünmediğini vurguladı.

Hiçbir ebeveynin bu tür bir olayla karşı karşıya kalmasını istemediğini söyleyen Hassanen, "Benim inancım şunu söyler: Eğer bir insanı öldürürsen, tüm insanlığı öldürmüş gibi olursun." dedi.

- "Çünkü bir Müslümandı"

Olayın yaşandığı gece kızının neden hedef seçildiği sorusuna cevap veren Hassanen, "Kızım öldürüldü çünkü bir Müslümandı. Üzerinde Müslüman kıyafetleri vardı, başı örtülüydü. Onu öldüren kişi, tesettürlü 15-16 kızı takip etti ve içlerinden benim kızımı öldürdü." ifadelerini kullandı.

Kızının her yıl Ramazan ayında özellikle camiye daha sık gittiğini dile getiren baba, sözlerini, "Onun için sadece dua etmenizi isterim. Onu kaybettik, şimdi Rabbinin yanında, buna kader diyoruz ve inanıyoruz." şeklinde tamamladı.

Öte yandan Hassanen'in cenaze namazının, bugün öğle namazını müteakip Tüm Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu (ADAMS Center) Sterling Camisinde kılınacağı bildirildi.

- Polise göre "trafik tartışması"

Virginia eyaletine bağlı Fairfax Polis Departmanı, Nabra Hassanen'in "trafik tartışması" sonucu yaşamını yitirdiğini açıklamış, ancak başta Hassanen'in ailesi olmak üzere Müslüman sivil toplum örgütlerinin temsilcileri olayın bir nefret suçu olduğu yönünde görüş bildirmişlerdi.

ADAMS Center ise olaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "derin üzüntü" içinde olduklarını belirtmiş, "Bu travmatik olay sonrasında darmadağın bir haldeyiz. Bir araya gelmeliyiz, dua edip gençlerimize sahip çıkmalıyız." değerlendirmesini yapmıştı.

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi de (CAIR) benzer bir açıklama yaparak olayın tüm boyutlarıyla soruşturulmasını talep ettiklerini ve ABD'de giderek artan İslamofobik saldırılara dur denmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu.

AA