Berat Kandili'nin faziletleri nedir, Berat Kandili'nde hangi dua okunur?

Şaban ayının 14’üncü gününü 15’ine bağlayan gece olarak kabul edilen Berat Kandili, İslam alemi için oldukça önemli gecelerden biridir. Peki bu yıl Berat Kandili hangi tarihe denk geliyor? Berat Kandili’nde hangi ibadetler yapılmalı?

Berat Kandili’nin önemi

Kelime anlamı olarak borçtan kurtulma, temize çıkma, aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma manalarına gelen Berat, İslam aleminde oldukça önemli bir gece olarak kabul edilir. Allah'ın rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ettiği bu gecede kullarına bağışlanma kapılarını ardına kadar araladığı vurgulanır. Berat gecesi, Allah’ın dua eden müminlerin dualarına icabet ettiği, günahları affettiği ve ibadetleri kat kat fazla ödüllendirdiği bir gece olarak biliniyor.

Berat Kandili’nde hangi dualar okunur?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Berat Kandili’nde bir duayı çok okuduğu ve kandil gecelerini ibadetle geçirdiği bilinirdi.

2015 Berat Kandili duası

İşte Hz. Peygamber’in Berat Kandili’nde okuduğu o duanın Türkçe anlamı:

“Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim.”

Berat Kandili ne zaman?

2015 yılında Şaban ayının 14’üncü gecesini 15’ine bağlayan gece, bu yıl 1 Haziran 2015 gecesini 2 Haziran 2015’e bağlayan gece olarak kutlanacak. Berat Kandili’nde oruç tutmak isteyenler 1 Haziran pazartesi günü oruçlarını tutabilecekler.

Berat Kandili mesajları

İşte Berat Kandili’nde birbirlerine tebrik mesajları göndermek isteyenler için en güzel alternatif mesajlar:

-İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu Berat gecesinde dualarda birleşmek dileğiyle, kandiliniz mübarek olsun.

-Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdiğimiz; fakat gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde yeniden bir uyanışa vesile olur. Berat kandiliniz mübarek olsun.

-Berat Kandili Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu bir gecedir. Edilen dualar, tövbeler bu gece kabul olunur. Yürekler bin bir nurla doludur. Kandiliniz kutlu olsun.

-Berat gecesinin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.