Gazze’de yetimhane açan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türk halkının Gazze’den vazgeçmeyeceğini ve yakında özgürleştiğine şahit olacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gazze'de Necmeddin Erbakan Yetim Merkezi'nin açılışını yaptı. Gazze'yi ziyaret eden Görmez, Cibaliya Mülteci Kampı'nda Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği finansmanıyla inşa edilen merkezin açılışına katılarak kurdele kesti. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç ve birçok Filistinli'nin katıldığı açılışta konuşma yapan Görmez, Necmeddin Erbakan Yetim Merkezi'nin, Gazze'deki yetimlere yardım hizmetleri sunacağını belirtti.

Şehadet İle Gurur Duyun

Gazzeli yetimlerden bahseden Görmez, “Gazze'de babası işgalciler tarafından şehit edilenlerin bu şehadet ile gurur duyması gerek. Çünkü bu şehadet onların izzetidir” dedi. Görmez, Türk halkının ve hükümetinin Filistinlilerin yanında olduğunu vurgulayarak, “Gazze'den vazgeçmeyeceğiz. Yakın zamanda özgürleştiğine şahit olacağız” diye konuştu.

Bütün Bölge İçin Barış

Görmez, burada yaptığı açıklamada, “Bu harabeler insanoğlunun ne kadar acımasız olabileceğini, ne kadar vahşi olabileceğini gösteriyor. Ben sadece Gazze'ye değil bütün bölgeye barışın, huzurun egemen olmasını diliyorum. İnsanoğlunun artık bu savaşlara, bu şiddete son vermesini yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Biz uzaktan görüp, izliyorduk ama burada konuşulmaz” dedi.

İşgalciler Yıktı Türkiye Yaptı

Görmez, Gazze'de Türkiye tarafından yaptırılan, “Türk-Filistin Dostluk Hastanesi”nde de incelemelerde bulundu. Görmez, “Millet ve hükümet olarak tarihten bu yana mazlumların umudu olmaya devam ediyoruz” dedi. Görmez ayrıca, Gazze'deki bir caminin yıkıntıları üzerine “İşgalciler yıkıyor, Türkiye imar ediyor” şeklinde bir levha gördüğünü ve bundan çok etkilendiğini anlattı.

Yeni Şafak