Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaip Kandili münasebetiyle yurt genelindeki camiler doldu taştı.

Regaip Kandilidolayısıyla başta Kocatepe, Hacı Bayram ve Ahmet Hamdi Akseki camileri olmak üzere başkentteki pek çok camide program düzenlendi. Camilerde Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlit okutuldu, dua edildi.

Kandil gecesinde camilere akın edenlere gecenin önemiyle ilgili vaaz edildi. 

Edirne

Selimiye Camisi başta olmak üzere kentteki camilere giden vatandaşlar, rahmet, bereket ve mağfiret mevsimi üç aylara girilirken kutlanan Regaip Kandili'nde dua edip namaz kıldı. 

Vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Selimiye Camisi'ni doldurmaya başladı. Çevre il ve ilçelerin yanı sıra Edirne merkezden çok sayıda vatandaş camiye geldi. Batı Trakya'dan Edirne'ye gelen soydaşlar da Selimiye Camisi'nde avuç açtı.

Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu gecede Selimiye Camisi Baş İmam Hatibi Tamer Alat'ın vaazının ardından yatsı namazını kılan vatandaşlar, camiden ayrıldı.

İstanbul

Vatandaşlar, kutsal geceyi idrak etmek için akşam saatlerinden itibaren Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Fatih camileri başta olmak üzere kentteki camileri doldurdu. 

Yurt dışından ve başka şehirlerden gelen çok sayıda vatandaş da tarihi camileri ziyaret etti. 

Hatay

Anadolu'da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi'ndeRegaip Kandili nedeniyle program düzenlendi.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun vaazının ardından camiye gelen vatandaşlar namaz kıldı, okunan mevlit ve ilahileri dinledi.

Caminin dolması nedeniyle bazı vatandaşlar cami avlusuna serilen halılar üzerinde namaz kıldı.

Denizli

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, kandil dolayısıyla Organize Sanayi Camisi'nde düzenlenen programda, İslam aleminin kandilini tebrik etti.

İslam coğrafyasının, gelecek nesillere emanet edebilecek şekilde bir huzur ve sükun yurdu haline gelmesi için çalışılması gerektiğine işaret eden Keleş, "İslam dünyasını İslam'ın dünyası yapmak için çaba göstermeliyiz. En başta ilim adamlarımız ve sorumluluk sahibi insanlar olmak üzere... Onun için Müslümanlar olarak her fert üzerine düşeni yapıp bu alanda yetkisi olan, etkisi olan insanları teşvik etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Kandil programında, Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu, dualar edildi.

Kadınların da kendilerine ayrılan bölümde kandili idrak ettiği programda camiye sığmayan cemaat avluya taştı.

ABD

Üç ayları müjdeleyen Regaip Kandili dolayısıyla ABD'nin başkenti Washington'a yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan Maryland eyaletindeki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nde dualar edildi, namaz kılındı.

Çevre eyaletlerden, özellikle Virginia ve Washington'dan gelen yaklaşık 300 kişi, inşaatı devam eden Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nde ikram edilen akşam yemeğinin ardından ibadet etti.

Akşam namazından sonra, Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu.

Washington Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak, aileleriyle camiye akın eden Müslümanlara Regaip Kandili'nin önemini anlattı.

Daha çok Türk vatandaşların bulunduğu ibadethane, farklı milletten Müslümanları da ağırladı.

Virginia eyaletinden ailesiyle ibadethaneye gelen 56 yaşındaki Yaşar Kazımoğlu, "Böylesine önemli bir gecede, bizi bir arada toplayan bu caminin inşaatı beni çok duygulandırdı" dedi.

Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, 60 dönüm arazi üzerine kurulu. İki minaresi ve dört şerefesi bulunan merkezde, inşaat tamamlandığında, caminin yanı sıra toplantı salonları, anfi tiyatro, Türk hamamı ve spor merkezi yer alacak.

Bosna Hersek

Başkent Saraybosna'daki tarihi Ferhadiya Camisi'nde düzenlenen programda, akşam namazından sonra mevlit okundu. 

Saraybosna Başimamı Ferid Dautoviç, mevlitin ardından verdiği vaazda, Regaip Kandilinin önemini vurguladı. 

Dautoviç'in konuşmasının ardından, hafız ve imamlar, Kuran-ı Kerim ve dualar okudu.

Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaip Kandili münasebetiyle yurt genelindeki camiler doldu taştı.