CHP'li İhsan Özkes, hac ücretlerinin dolar olarak belirlenmesini eleştirdi ve dolardaki yükseliş nedeniyle hacı adaylarının "şoka girdiğini" söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, hac ücretlerinin bu yıl dolar olarak belirlenmesinden dolayı bin 500 lira fark oluştuğunu belirterek, "Şans oyunlarına dönüşen hac kuralarıyla stres yaşayan hacı adayları, dolardaki artışla şoka girdi. Hac ibadeti gelir kapısı değildir" dedi. 

Özkes, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın önceki yıllarda avro cinsinden aldığı hac ücretlerini bu yıl 3 bin 600 dolar olarak tespit ettiğini söyledi. Bu durumun her hacı adayı için bin 500 lira farka yol açtığını ifade eden Özkes, eşleriyle birlikte gidenlerin 3 bin lira fazla ödeyeceğini kaydetti. 
ihsan-özkes-11-03-15
Özkes, "Zaten dünyanın en pahalı Haccını yapan hacılarımıza daha fazla yük biniyor. Tabiri caizse ibadetin tadını kaçıran bu durumun hacılarımıza yansıtılmaması gerekir. Adeta 'Bana da çıkar mı, çıkmaz mı' şeklinde şans oyunlarına dönüşen Hac kuralarıyla stres yaşayan hacı adayları, dolardaki artışla şoka girdi. Hac ibadeti gelir kapısı değildir. İbadet ile ticaret ayrı şeylerdir" diye konuştu.