Sudan’da resmi temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ülkedeki sufi dini kanaat önderleri ile bir araya geldi.

Sudan’da yaşayan pek çok din adamını bir araya getiren program, 2 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü başkent Hartum'daki Sufi Külliyesi’nde gerçekleşti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i külliyenin girişinde karşılayan binlerce öğrenci, hep bir ağızdan kelime-i tevhid getirerek Görmez’e sevgi gösterisinde bulundu. Sudan’ın tanınmış alimlerinden Şeyh Sadık Halid Elsayem Dema tarafından karşılanan Görmez, ders yapılan sınıfları gezdi. Sınıflardan birinde tahtaya Arapça “Bütün müminler kardeştir” yazan Prof. Dr. Görmez, hafızlık eğitimi alan öğrencilerin oluşturduğu halkayı dini kanaat önderleriyle birlikte izledi. Kur’an-ı Kerim ve hafızlık öğretiminde kullanılan tahta levhaları inceleyen Görmez, öğrencilerle de bir süre sohbet etti.

 

Kendisine gösterilen yakın ilgiden oldukça duygulanan Prof. Dr. Görmez konuşmasına, “İlim, irfan, hikmet ehli hepinize selamları sunuyorum. Sizi kalpten selamlıyorum. Sizlere Türk halkının, Ahmet Yesevi’nin, Mevlana Celaleddin Rumi’nin, Akşemseddin’in, Halidi Bağdadi’nin selamlarını getirdim. Sizlere geldik. Kalplerimiz size karşı sevgiyle muhabbetle dolu” sözleriyle başladı.

Prof. Dr. Görmez, burada TİKA'nın Sudan Koordinatörü Yahya Acu'dan caminin onarımına ilişkin bilgi aldı. Beraberindeki Türk heyeti ile birlikte ikindi namazını kılan Görmez, cami çıkışında Sudanlılar ile sohbet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a selam gönderen Sudanlılar, Görmez'e "Sudan'a hoş geldiniz şeref verdiniz" dediler.