134 yıllık Güllüoğlu lezzetlerini New York’ta bizlerle buluşturan bir lezzet noktası Brooklyn Güllüoğlu Kafe…

Yolunuz Coney Island Avenue’den geçtiğinde ince belli bardakta çay içmek ya da köpüklü bir Türk kahvesi yudumlamak isterseniz Güllüoğlu Kafede bu kısa molanız baklava, kadayıf, lokum, güllaç gibi geleneksel tadlarla bir lezzet şölenine dönüşebilir.

Güllüoğlu ailesini ikna ederek ailenin dışında açılan tek Güllüoğlu şubesinin Nejat Güllü ile birlikte sahibi Ercan Karabeyoğlu, Manhattan’da açmaya hazırlandığı 2. Şubesinin hazırlıklarını sürdürürken bize Güllüoğlu Kafeyi, Amerikalıların Türk tatlarına ilgisini ve başarı öyküsünü anlattı. 

TURKISHNY: Güllüoğlu’nu Amerika’da getirme öykünüz nedir?

ERCAN KARABEYOĞLU: Yaklaşık 30 yılldır ABD’de yaşıyorum, daha önce gıda toptancılığı yapıyordum. Güllüoğlu'nun lokum, yufka gibi dondurulmuş ürünlerini satıyorduk. Ürünlere gelen talep Güllüoğlu’nun diğer ürünlerini de getirme ve Güllüoğlu Kafe’yi açma fikrini ortaya çıkardı. 2005 yılında Brooklyn Güllüoğlu Kafeyi açtık. Güllüoğlu ailesinin dışında ilk kez bir şube açılmış oldu, o dönemki ortağım Ahmet Durantaş'ın bu konuda önemli çabaları oldu.

TURKISHNY:Neden öncelikle Brooklyn'de açmayı tercih ettiniz?

ERCAN KARABEYOĞLU: Brooklyn'de Türklerin yoğun olarak yaşaması bizi cesaretlendirdi. Bunun yanı sıra kendi mülkümüzde açmayı uygun bulduk. Burası bizim için uygun bir lokasyon ama doğal olarak bir park sorunumuz var, bu tabiki New York'un genel sorunu ve biz de bunu yaşıyoruz.

açıldığımız dönemde yalnızca Türkler ilgi gösteriyordu, fakat zamanla bu bölgede yasayan Museviler, Ruslar, Amerikalılar da müşterimiz oldu ve hatta Manhattan'dan bile gelen müşterilerimiz var.


TURKISHNY:Amerika'da yasayan Türkler olarak bir çok tadı özlüyoruz, sizin bu konudaki gözleminiz nedir? En çok talep edilen ürünleriniz nelerdir?

ERCAN KARABEYOĞLU: Güllüoğlu baklava ile özdeşleşmiş bir marka, o yüzden baklava en çok ilgi çeken ve talep gören ürünümüz. Baklavanın yanı sıra su böreği de çok talep gören ve Türklerin Amerika'da özlediği bir ürün.

Bunların dışında pastalar, simit ve poğaçalarımız ve Maraş dondurmamızı sayabilirim.


TURKISHNY:Amerika'da en çok özlediğimiz tatlardan biri de 'simit', ve siz de yaptığınız simitlerle bu özlemi gideriyorsunuz...

ERCAN KARABEYOĞLU: Evet. Simit gerçekten hepimizin özlediği bir tat... Ustamız, bu özlediğimiz tadı en iyi şekilde New York'ta sunmayı başarıyor. Simit, ekmek gibi ürünler çok basit gibi gözüken fakat püf noktaları olan ürünlerdir. Simitte yakaladığımız başarıda ustalık ve malzeme faktörleri çok önemli Biz 'Güllüoğlu Prensipleri'ni bire bir uyguluyoruz. Fıstığı kaşıkla değil kepçeyle atarız. Bol malzeme ana prensibimiz. Bunun yanında üretim adetini sınırlı tutarak taze ürün olanağı sunuyoruz ki bu da bize başarıyı getiriyor.


TURKISHNY: New York’ta Türk tatlarını başarılı bir şekilde sunacak şef bulmak zor olmalı, siz mutfağınızı emanet ederken nasıl bir seçim yaptınız?

ERCAN KARABEYOĞLU: Ustamız İstanbul’daki Güllüoğlu’ndan geldi. Kendisi Gaziantep'li ve 25 yıldır İstanbul'da çalışıyordu. Buradaki şubemizi açmamızla eş zamanlı olarak ustamızı da buraya getirdik.

TURKISHNY: Güllüoğlu Türklerin bildiği ve ürünlerini sevdiği bir marka. Peki Amerikalılar ürünlerinizi nasıl buluyor?

ERCAN KARABEYOĞLU: Amerikalılar en çok baklava, şöbiyet, burma kadayıf ve su böreğini çok seviyor. Boşnak böreğimizi de çok seviyorlar. Zamanla, sürekli kafemize uğrayan ya da sipariş veren pek çok Amerikalı müşteri profilimiz de oluştu.

 

TURKISHNY: Türklerle dostluğu bilinen Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz’de müşterileriniz arasında...

ERCAN KARABEYOĞLU: Evet. Belediye başkanı simitimizi çok seviyor.Baklavamızda sürekli aldığı ürünler arasında.

TURKISHNY:Müşteri profilinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

ERCAN KARABEYOĞLU: Gelen müşterilerimizin yüzde otuzu genel olarak poğaça ve börek müşterimiz. Sürekli ziyaret eden yabancı müşterilerimiz de var ama genel olarak müşterilerimizin yüzde yetmişi Türkler.

New York dışında da Türk konsolosluklarından, Bazı büyükelçiliklerden de ürünlerimize talep var.

TURKISHNY: Brooklyn Güllüoğlu Kafe dışında Güllüoğlu ürünleri marketlerde de satılıyor... Toptan dağıtım olarak nasıl hizmet veriyorsunuz?

ERCAN KARABEYOĞLU: Evet. Baklava, dondurma, donmuş yufka ve sigara böreği gibi ürünlerimizi toptan olarak 40'i aşkın noktada Amerikanın bütün eyaletlerine donmuş ürün ve lokum satıyoruz.


TURKISHNY: Ürünlerinizin yapımı için gerekli olan malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz?

ERCAN KARABEYOĞLU: Bütün malzemelerimiz şoklanmış olarak Türkiye'den geliyor. Burada fırınlanıp şerbetleniyor. Pastalarımızın da bazıları Türkiye’den geliyor, ama bazı pastalarımızı burada yapıyoruz. Ürünlerimizin tamamında Türk ürünleri ve Türkiye'den gelen malzemeleri kullanıyoruz.

Tüm bu kalite eve lezzet anlayışımız doğrultusunda ürünlerimiz çok beğeniliyor. Türk kahvaltısı ve tostlarımız da çok talep görüyor. Kahvaltıda Türk zeytini, Türk peyniri ve bal kaymak sunuyoruz, tostlarımız da Türk peyniri ve sucuğundan yapılıyor.

TURKISHNY:Tanıtımınızı nasıl yapıyorsunuz?

ERCAN KARABEYOĞLU: Güllüoğlu Kafe olarak ürünlerimizi Amerika’da yaşayan Türklere ulaştırmak ve tanıtmak için Konsolosluklarda, ticaret ateşiliklerinde ve Türk etkinliklerinde yer almaya çalışıyoruz, bu etkinliklerde özellikle Baklava ikram ediyoruz. Bunlar dışında Müslüman Polis Birliği’nin Chicago'daki ve Florida'daki etkinliklerine baklava, lokum gibi ürünlerimizden gönderiyoruz.

Geçen yıl Disneyworld'de düzenlenen Türk ayı kapsamında 30 bin adet baklavamiz satıldı, bu etkinlik sayesinde pek çok kişi ilk defa baklava ile tanıştı.

TURKISHNY: New York’ta Türk mutfağını yeterince tanıtabiliyor muyuz? Sizce mutfağımız nasıl öne çıkartılmalı?

ERCAN KARABEYOĞLU: New York’taki Türk restoranlarında genellikle kendi tatlarımızı başkalarının damak tadına uydurma çabası gözlemliyorum. Hatta yemeklerimizin isimlerini bile İngilizceleştirmeye çalışıyoruz. Bence bundan şiddetle kaçınılması gerekiyor, mutfağımızı markalaştırmak için yemeklerimizi tatlarından isimlerine kadar en özgün ve geleneksel şekilde sunmamız gerektiğine inanıyorum.


TURKISHNY:New York dışında yaşayanlar Güllüoğlu lezzetlerine nasıl ulaşabilir?

ERCAN KARABEYOĞLU: Bize www.gulluoglubaklava.com adresindeki internet sitemizden ya da 718 645 18 22 numaralı telefonlardan ulaşabilirler. İnternet siparişlerimizde herhangi bir limit kısıtlaması yok, müşterimiz istediği miktarda sipariş verebilir. Amerika’nın her eyaletine gönderim yapıyoruz,  UPS'e bağlı olarak siparilşer 1-2 gün içinde teslim ediliyor.

Özel günlerde, bayramlarda çok yoğun sipariş alıyoruz. Düğün, nişan davetlerinde de tepsi siparişleri alıyoruz.

 


TURKISHNY:Catering hizmeti veriyor musunuz?

ERCAN KARABEYOĞLU: Doğrudan Catering hizmeti vermiyoruz fakat ürünlerimizi menülerine dahil eden pek çok catering şirketiyle çalışıyoruz. ÖzellikleAmerikalı müşterilerimiz tercih ediyor. Catering şirketleri en çok burma kadayıf ve baklava tercih ediyor.

Bir de özel günler için nikah şekeri, bebek şekeri, lokum ve pişmaniye gibi ürünler sunuyoruz.  Güllüoğlu trafından seçilmiş antep fistığımızda talep gören, kalitesi farkedilen ürünlerimizden.

TURKISHNY: Amerika’da sadece Güllüoğlu’nda bulabileceğimiz bir diğer lezzet de Maraş dondurması...Maraş dondurmasına ilgi nasıl?

ERCAN KARABEYOĞLU: Maraş dondurmasını Türkler çok seviyor, Amerikalılarda ise seveni çok olduğu gibi sevmeyeni de var.

Bu konuda ilginç bir yaklaşımı paylaşmak istiyorum. Maraş dondurmasını seven Amerikalılar ya da farklı ülkeşerin vatandaşları, bu dondurmayı  Türkiyedeki sunumuyla sevmişler. Bizdeki geleneksel sunumu ile hatırlıyorlar ve yemek istiyorlar. Manhattan'daki şubemizde ilerki dönemde bunu sunmak istiyorum.


TURKISHNY:Güllüoğlu Kafe Brooklyn’den sonra Manhattan’da açılmaya hazırlanıyor. Manhattan şubesinden bahseder misiniz?

ERCAN KARABEYOĞLU: Manhattan'dan gelen talepler ve buradan edindiğimiz tecrübeyle Manhattan'da şube açmaya karar verdik. Aynı kaliteyi devam ettirmek istiyoruz. Şimdiye kadar çok fazla talep gelmesine  rağmen bu konuda acele etmek istemedim, çümkü yetişmis personel sıkıntısı, servis kalitesini devam ettirme gibi faktörler beni düşündürüyordu. Şu anda Manhattan şubemizin hazırlıklarına yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Yakında 2nd Ave&52. Sokak köşesinde şubemizin açılışını yapacağız. Tahmin ediyorumki yakında bu lokasyon diğer Türk işletmeleriyle daha renkli hale gelecek.

TURKISHNY: Başarı öykünüzü bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz, Manhattan Şubenizin hayırlı olmasını dileriz.