Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) on parmağında on marifet olan başkanı. Birçok kurum ve kuruluşta yöneticilik ve üyeliğini sürdüren Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de 1.3 milyon şirketin temsilciliğini yapıyor.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Amerika’ya gelen Hisarcıklıoğlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Turkishny: Rıfat Hisarcıklıoğlu,TOBB başkanlığının yanı sıra birçok kuruluşta yöneticiliğini ve üyeliğini sürdürmekte.Bunların sayısı o kadar fazla ki hepsini birden nasıl koordine ediyorsunuz?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Yılda 320 bin kilometre yol yapıyorum. Her 2 günde bir Ankara dışında kalıyorum. Hepsine birden tek başıma yetişmem mümkün olmayabiliyor. Odalar Birliği’nde çalışan profesyonel kadro çok iyi yetişmiş kişilerden oluşuyor ve takım çalışması sayesinde bütün bu işlere yetişebiliyoruz. Son dönemde birliğin yakalamış olduğu standart en yüksek düzeyde ve ben bunu iyi bir ekip olmamıza bağlıyorum.

Turkishny: Türkiye’nin ekonomik anlamda bir yükselişi olduğu söylenirken,bir yandan da ‘’esnafın kan ağladığından’’bahsediliyor.TOBB başkanı olarak durumu değerlendirebilir misiniz ?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Ülke olarak içeride problemlerimizin olması doğal. Problem olmadan probleme çözüm üretilmesi mümkün değil. Bu çerçevede ben önümüzdeki dönemde yeni oluşacak meclisimiz sonrasında alınacak yapısal tedbirlerle beraber onların da düzeleceğine inanıyorum.

Turkishny: Yıllardır sizin için siyasete girecek mi girmeyecek mi tartışmaları yapılıyor. Kararınızda bir değişiklik oldu mu ? Siyasete yeşil ışık yanacak mı ?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Ben 2013 yılına kadar TOBB’daki görevime devam edeceğim. Başkan olduğum sürece siyasete girmem söz konusu olamaz. Çünkü bir  iş adamı olarak tüm iş adamlarını temsil edebilmek büyük bir hizmet makamı. Bulunduğum konumdan oldukça mutluyum.

Turkishny: Türkiye’nin uluslar arası arenadaki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Olmamız gereken yerde miyiz ?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Bundan 10 yıl öncesine göre bir değerlendirme yaparsak Türkiye’nin uluslar arası arenadaki konumu çok büyük bir ivme kazanmış durumda. Bu yeter mi,  yetmez.İvmeyi sürekli yüksek tutmalıyız.

Türkiye, 132 milyar dolar ihracat yapan bir ülke haline geldi.Günümüzde hayal edemeyeceğimiz şeyleri gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en iyi otomobilini biz üretiyoruz, Avrupa’da satılan her üç beyaz eşyadan bir tanesi Türk malı,ihracatımızın %15’ini yüksek teknoloji ürünleri oluşturuyor. Petrolümüz yok ama müthiş bir müteşebbis ruhumuz var. Türk iş adamlarının gitmediği yer yok. Bu bir vizyon, ufuk işiydi. Türkiye’nin önünü çok açık görüyorum.

Turkishny: Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl buluyorsunuz? Bir dönem Amerika’da yaşamış bir kişi olarak o zamandan bu yana gözlemlediğiniz farklılıklar nelerdir?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Türk-Amerikan ilişkilerinin eskiye göre bugün çok daha farklı olabileceğini gözlemledim. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Aynı zamanda sizler ekonominin kalbinin attığı bir yerdesiniz. Bunu iyi değerlendirip ufkumuzu açmanız gerekiyor.

Turkishny: TACCI’nın çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: TACCI’nin çalışmalarından gurur duyuyorum. Gerek Mustafa Bey’in gerek Sevil Hanım’ın ve gerekse Celal Bey’in başkanlığı döneminde birçok başarılı iş yapıldı.Bu başarıların devamının geleceğini biliyorum.Bizim özlediğimiz ve beklediğimiz tablo bu.

‘’Amerika’da 10 Yıldır Böyle Bir İlgi Görmedim ‘’

Turkishny: Türkiye ve Amerika’yı ticari anlamda kıyaslamak pek mümkün olmasa da bir değerlendirme yapmak istenirse Türkiye’nin ekonomisinin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Türkiye ekonomisi sürekli gelişmekte. Türkiye 12 sene sonra inşallah dünyanın en iyi ekonomileri arasında ilk 10’a girecektir. Dünyanın birinci büyük.ekonomisi olacağız. Bunu biz görür müyüz bilemiyorum ama gerçekleşeceğini biliyorum. Tabi bunun için birlik ve beraberliğimizi bozmamamız gerekiyor. Kısa vadede hedefimiz ilk 10’a girmek. Bunu yakaladıktan sonra da birinci sıraya oturmak.

Turkishny: Kurduğunuz üniversite Türkiye’nin en iyileri arasına girmeyi başardı. Böyle bir yatırım yapma fikri nasıl oluştu?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Özellikle girişimcilik, üniversite - sanayi işbirliği noktasında eksikliklerimiz vardı. Bunların tamamlanabilmesi için bu üniversiteyi kurduk. Ve de iyi bir şekilde ilerlediğimizi düşünüyorum.

Turkishny: TOBB Üniversitesi olarak ABD ile akademik çalışmalar ne düzeyde? Halihazırda bu konuda bir ar-ge çalışmanız var mı ?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Üniversite olarak akademik çalışmalarda ön sıralardayız.Harvard Üniversitesi’yle birlikte Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketini beraber seçeceğiz. Bunun gibi çalışmalarımız devam edecek. Birçok üniversiteyle akademik anlamda paylaşımlarımız, işbirliğimiz oluyor.

Turkishny : Türkiye-ABD arasında kronikleşen ticaret hacmi yetersizliği nasıl aşılabilir? TOBB bu konuda geleceği nasıl görüyor ?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Ticaret Bakanlığı’na birçok proje sunduk. Hazırlamış olduğumuz projeler sayesinde Türk-Amerikan iş adamlarının ortak yatırım yapmalarını hedefliyoruz. Amerikan iş adamları Türkiye’ye, Türk iş adamları Amerika’ya yatırım yapsın istiyoruz. Amerika’ya ihracat yapmak da hedeflerimiz arasında. Bu şekilde yürüteceğimiz çalışmalarla başarıyı yakalayabileceğimize inanıyoruz.

Turkishny: Türk- Amerikan ticari ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin, siyasi ve askeri ilişkilerle kıyaslandığında geride kaldığını görüyoruz. Ekonomik ilişkileri güçlendirmekten başka çaremiz yok, buna mecburuz çünkü dünyanın en büyük pazarında biz yokuz.

ABD'nin başkentinde ilk defa pozitif bir hava gördüm. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama'nın karşılıklı ziyaretlerinde, ekonomik ilişkilere birinci öncelik vereceklerini söylemeleri Washington'da olumlu bir hava yaratmış.Amerikalı yetkililer, ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik somut olarak neler yapabileceklerini sordular.Bence bu çok önemli çünkü  10 senedir böyle bir şey görmemiştim, ilk defa bunu gördüm, herkes ‘’neler yapılabilir’’ diye çırpınıyor.

‘’Birbirinizi Beğenmemezlik Etmeyin ‘’

Turkishny: Türk yatırımcısına vermek istediğiniz mesajlar var mı ?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Dünyanın en büyük fırsatlar ülkesinde yaşıyorsunuz. Amerika’yı ihmal etmeye gelmez. Ekonomisi en gelişmiş ülke olan Amerika’da Türkler olarak etkin bir varlık göstermemiz gerekiyor. Bu kapsamda ABD'deki Türk toplumunun güçlenmesi ve zenginleşmesi son derece önemli. ABD'de iş yapmak için gidilmesi gereken, henüz keşfedilmemiş pek çok eyalet var.Türk iş adamları bu eyaletlere yönelebilir. Yatırımcılardan ricam, birbirlerini beğenmemezlik ederek, ilişkilerini bozmasınlar. Birbirimizle ne kadar yakın ve ilişki içindeysek ancak o zaman güçlü olabiliriz. Buradaki yatırımcılar başarılı olurlarsa biz başarılı oluruz.

Turkishny: Her işadamı ve yöneticinin iş hayatında, onu başarıya taşıyan, hayatını etkileyen insanlar vardır. Bu anlamda sizin hayatınızı etkileyenler kimler?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Hayatımı etkileyen en önemli insan aile büyüklerim oldu. Onların çalışkanlığını örnek aldım.

Hisarcıklıoğlu, Amerika’daki Türkler’in güçlenmesinin Türkiye açısından büyük önem taşıdığını her defasında vurgulayarak, işletmelerin güçlenmesi için elinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi. Hisarcıklıoğlu, ülkesi ve ülkesinin uluslar arası platformdaki konumunun yükselmesi için elinden geleni yapmaya hazır bir başkan. Pratik zekası ve akılcı çözümleriyle Türkiye için daha çok önemli işlere imza atacağına şüphe yok.

Ebru DOĞAN -  Turkishny.com