YILDIZ YAZICIOĞLU Washington DC
Turkishny.com

AB Başmüzakerecisi ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, 9 yıldır uzak kaldığı ABD'deki Türk toplumundaki gelişmeleri değerlendirirken, "Geldiğimden daha umutlu dönüyorum" dedi. Bağış, TurkishNY aracılığıyla Türk - Amerikan toplumuna seslenerek, "Örgütlü olunmalı" diye konuştu.

Devlet Bakanı Bağış, Türk – Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) ve Türk – Amerikan Dernekleri Federasyonu (FTAA) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türk – Amerikan Liderlik Konferansı"na katılmak üzere geldiği Washington DC'deki temaslarını tamamladı. Bakan Bağış, yoğun bir görüşme trafiği sırasında, ABD'de yaşadığı dönemde yakın dostluklar kurduğu Türk - Amerikan toplumu üyeleriyle de görüşmeler yaptı. Bağış, önceki gün de Türk dernekleri çatı kuruluşlarını elçilik ikametgahında resmen kabul etti. Bu görüşme trafiği sırasında TurkishNY'in sorularını yanıtlayan Bakan Bağış, ABD'deki gözlemlerini şöyle aktardı:

"İnancım tazelendi"

TurkishNY: ABD'de 17 yıl yaşamıştınız, şimdi Türk - Amerikan toplumunda ne gibi farklılıklar gördünüz?

Bağış: Amerikan - Türk toplumunun benim bıraktığım 9 yıllık aradan sonra daha organize, daha kararlı ve geleceğe daha emin adımlarla yürüdüğünü gördüm. Beni çok umutlandırdı. Özellikle üç çatı örgütünün birlikte çalışma kararlılığı, beraber Türkiye'nin ortak paydalarında işbirliği yapma, beraber omuz omuza ter dökme kararlılığı beni çok duygulandırdı. Büyükelçimiz Sayın Tan'ın önderliğinde üç çatı örgütümüzün, yüzlerce derneğimizin, yüzbinlerce vatandaş ve soydaşımızın, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanındaki bütün Türk kardeşlerimizin geleceği için yüreklerinin beraber atacağına dair inancım tazelendi. Geldiğimden çok daha umutlu dönüyorum.

"Eğitim seviyesi ve ekonomik güç artıyor"

TurkishNY: Peki sizce en büyük farklılık nedir?

Bağış: Aynı Türkiye Cumhuriyeti gibi ABD'deki Türk toplumu her geçen gün daha da gelişiyor, daha da büyüyor. Hem toplumun sayısı artıyor hem de eğitim seviyesi, ekonomik gücü ve bu ülkedeki yaptırım gücü artıyor. O nedenle de bütün dünyanın dikkatini çekiyor. Ve bütün dünyada da ses getiriyor.

"Dayanışma içinde olun"

TurkishNY: Türk - Amerikan toplumuna özel bir mesajınız var mı?

Bağış: Genelde şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kendim yaşadığım için çok iyi biliyorum. Yurtdışında yaşayan her bir kardeşimiz en az yurtiçinde yaşayan kardeşlerimiz kadar Türkiye sevdalısı, yürekleri Türkiye için çarpıyor. Onlardan en büyük beklentimiz; birbirlerini sevmeleri, birbirlerini koruyup kollamaları, dayanışma içerisinde olmaları. Birbirlerini değiştiremeyeceklerini kabullenip, birbirlerini oldukları gibi sevmeleri. Elbette örgütlü olmaları. Çocuklarının eğitimine muazzam hassasiyet gösterip, çocuklarını mümkün olan en iyi okullarda okutmaları. Bu üç konuda hassasiyet gösterirlerse bu ülkede de dünyada da daha güçlü bir Türk lobisi oluşacağına adım kadar eminim.

TurkishNY: Size çatı örgütlerinden herhangi bir sorun aktarıldı mı?

Bağış: Hayır. İşbirliği ve dayanışma konusundaki ortak kararlılığı görmek beni çok mutlu etti.