2004 yılından bu yana gerçekleştirdikleri başarılı toplumsal projeler ile Türkiye’deki binlerce çocuğa el uzatan, Türkiye’deki eğitim ve sağlık projelerine mali destekte bulunan ve Amerikalı Türkler’in kökleriyle tekrar buluşmasına olanak veren Bridge to Türkiye (BTF) Organizasyonu gönüllülerinden Bilkent mezunları Vicdan Babaloğlu Akyürek ve Hande Can Uzun ile BTF hakkında ve en son projeleri Dictionaries4Kids üzerine sohbet ettik.

Turkishny.com: BTF`in “4Kids” projeleri ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

Hande: Elbette! BTF’in misyonu çerçevesinde Türkiye’nin sosyo-ekonomik olarak geri kalmış toplum katmanlarından gelen çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşam ve eğitim koşullarını iyileştirmek için yaptığımız projeler bunlar. Senelerdir sürdürdüğümüz Boots4Kids, Toys4Kids, Scholarships4Kids projelerimiz var. Bunlara bu sene Dictionaries4Kids’i (Her Çocuğa Bir Sözlük) ekliyoruz. Gelecek seneden itibaren de Books4Kids projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Örneğin, Boots4Kids projemiz çerçevesinde her sene kış başında çocuklarımıza tertemiz, yepyeni botlar gönderiyoruz. Burs projelerimiz sayesinde çocuklarımıza daha iyi bir geleceğin kapılarını açmayı umuyoruz. Tabii, bu projelerin hiçbirini bizi destekleyen gönül dostlarımız olmadan başaramayız. BTF kar amacı gütmeyen bir organizasyon… Projelerimiz çerçevesinde topladığımız paranın tümü çocuklarımıza, gençlerimize, okullarımıza, ülkemize geri dönüyor. Hepimiz bu grupta gönüllü olarak çalışıyoruz!

Turkishny.com: Bu yılkı projenin Ingilizce sözlükler olmasının sebebini anlatabilir misiniz?

Vicdan: Biz organizasyon olarak genelde bize gelen istekler doğrultusunda projelere karar veriyoruz. Ingilizce sözlükler okullardan gelen istekler arasında  olduğu için  bu yıl her ögrenciye bir sözlük hediye edelim istedik ve BTF gönüllüleri olarak çocuklara hitaben sözlüklere önsöz yazdık. Bu önsözde bizim için önemli olan çocukların sözlükleri ellerine aldıklarında kendilerine sorduğumuz 6 anahtar kelimenin anlamlarını bulmaları ve böylece onları ilk araştırmalarına doğru yönlendirmekti. Planın diğer amacı da çocukların Ingilizce kelime dağarcıklarına yeni kelimeler eklemekti. Dileğimiz çocukların sözlükleri ellerine alınca bizim kadar sevinip heyecanlanmaları ve mutlu olmaları.

Turkishny.com: Bu projenin sizin için olan anlamından bahsedebilir misiniz?

Hande: Dictionaries4Kids bizim için çok önemli. Bir kere daha önce hic yapılmamış bir proje. O yüzden çok heyecanlıyız. Türkiye’deki okullarımız çocuklara dil eğitimi sağlıyor; ama maalesef her öğrencinin bu dil eğitiminden en iyi şekilde faydalanabilmesi için gerekli olan araç gereci yok. Işte biz bu noktada devreye girmek istedik. Istedik ki, öğrencilerimizin kendilerine ait Türkçe-Ingilizce sözlükleri olsun… Ve yeni bir dil öğrenmelerine katkıda bulunarak, bu öğrencilerin dünya görüşlerini bir adım ileri götürelim istedik. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yeni bir dil öğrenmek öğrencilerin hem sınıftaki ve hem de okul dışındaki hayatlarını olumlu şekilde etkiliyor.  Işte bu yüzden biz de çocuklarımızın yanında olalım istedik. Şimdiden 1000’in üzerinde sözlüğü yerlerine ulaştırdık. Ama daha gidecek çok yolumuz var. Ihtiyacı olan her öğrenciye bir sözlük, diyoruz. Çocuklarımızın yüzüne gülümsemeler koymak istiyoruz. Çocuklarımıza, projemizin altı önemli anahtar kelimesinin anlamını aşılamak istiyoruz ve onları sözlüklerini alır almaz bu kelimelere bakmaya teşvik ediyoruz:  Goal, Research, Persistence, Fortitude, Integrity ve Honesty. Bunun bizim için anlamı büyük.

Turkishny.com: Her sene değişik projeler mi yapıyorsunuz? Bu projeyi ne kadar süre ile yapmayı düşünüyorsunuz?

Vicdan: Biz ihtiyaca yönelik projeler oluşturduğumuz için şimdiye kadar genelde her yıl yeni bir projeye başladık; ama varolan birçok projeye de devam ediyoruz. Bağışçılarımıza değişik seçenekler sunmak için  birkaç projemizi “4kids” proje serileri altında toplamaya başladık: Dictionaries4Kids, Boots4Kids, Toys4Kids, Books4Kids, Scholarships4Kids gibi.. Bunların hepsi Türkiye`nin dört bir köşesinde, sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan çocukların bulunduğu bölgelere yönelik projeler.

Dictionaries4Kids bizim yıldan yıla devam eden projelerimizden biri olacak.

Turkishny.com: Bağışçılarınızdan ne kadar bağış yapmalarını bekliyorsunuz? 25 kişilik bir sınıfa sözlük almak için ne kadar bağış yapmak gerekiyor?

Hande: Bağışın, yardımın küçüğünün büyüğünün olmadığını düşünüyoruz. Sizin için çok anlamsız, çok ufak sayılabilecek meblağlar bir çocuğun hayatını değiştirebilir. Bu nedenle en önemlisi, en küçüğünden de olsa bu kampanyaların içinde olabilmek.

25 kişilik bir sınıfa sözlük sağlamak için $75 dolar gerekli. 100 sözlük ve 100 gülen yüz için $300 dolar yeterli. Bunlar çoğumuzun hiç düşünmeden harcayabileceği meblağlar. Biz diyoruz ki herkes değişimin bir parçası olabilir… Kaliteli ve çağdaş bir eğitim her çocuğun hakkıdır ve biz el ele vererek bu hakkın elde edilmesine destek olabiliriz.

Turkishny.com: Projenizi desteklemek isteyen insanlar size nasıl yardımcı olabilirler?

Vicdan: BTF`i desteklemek isteyen herkes internet sitesi üzerinden istedikleri projeye bağışta bulunabilir. Daha aktif desteklemek isteyen kişiler bizimle bağlantı kurarak BTF adına kendi çevrelerinde fundraiserlar (yardım toplama kampanyaları) düzenleyebilirler.

Turkishny.com: BTF`e nasıl bağıs yapabiliriz? Kredi kartı kabul ediyor musunuz?

Hande: Elbette! Bağışları BTF’in internet sitesi üzerinden yapmak mümkün (http://bridgetoTürkiye.org/). Ister çek göndererek, ister PayPal’le, ister kredi kartıyla bağış yapabilirsiniz. Tek seferlik ya da periodik bağış seçeneklerimiz var. Daha önce de belirttiğimiz gibi meblağnın gerçekten önemi yok. Bir çocuğun hayatını değiştirmek, bir okulu onarmak, bir genç kızımıza burs sağlamak için yapmamız gereken tek şey güçlerimizi birleştirmek. Bunu yapmak için finansal yardımlar tabii ki çok önemli; ama biz sizleri Bridge to Türkiye’nin web sayfasına bakmaya, bizi tanımaya, bizimle ortak olmaya da çağırıyoruz. Facebook’ta ve Twitter’da da bizi bulabilirsiniz! Hem yurt dışından ve hem de yurt içinden, yani köprünün iki ayağından da ortaklıklarla değişimin bir parçası olabiliriz.

Turkishny.com: Yapılan bağışları vergiden düşmek mümkün mü?

Vicdan: BTF Amerika merkezli bir yardım derneği olduğu için Amerika`daki  bağışçılarımızın kendilerine BTF tarafından gönderilen  ve bağış miktarını gösteren  makbuzu kullanarak vergiden düşmeleri mumkun olabiliyor.

Turkishny.com: Yapılan bağışlardan ne kadarı çocuklara ulaşıyor ve ne kadarını masraflara harcıyorsunuz?

Hande: BTF tamamen gönüllülerden oluşmuş bir organizasyon. Yapılan bağışların tamamını projelerimize, çocuklara aktarıyoruz.

Turkishny.com: Bize biraz kendinizi anlatır mısınız? Bilkent`te ogrenim gormek sizi BTF gibi organizasyonlar için calısmaya nasıl hazırladı?

Hande: 2003 yılı Bilkent Işletme mezunuyum. Ardından, yine Bilkent’te Uluslararası Ilişkiler bölümünde yüksek lisans yaptım ve 2005 yılında Amerika’ya taşındım. Ikinci yüksek lisansımı, 2010 senesinde Chapman Üniversitesi Organizasyon Yöneticiliği ve Liderliği bölümünden aldım. 2010 sonundan bu yana eşimle birlikte San Francisco, Kaliforniya’da yaşıyoruz…  Son 6 yıldır hem proje müdürlüğü yapıyorum hem de sosyal sorumluluk projelerinde rol alıyorum.

Bilkent, öğrencilerine gerçekten uluslararası standardlarda bir eğitim sunuyor. Bunu, seneler içinde, burada çok daha iyi anlıyor insan… Bilkent’teki hayatın en güzel yanlarından biri hem akademik hem de sosyal olarak yaşamın içinde olabilmek. Bu da tabii bir sosyal sorumluluk olgusu geliştiriyor insanda… BTF’le çalışmak ve buradan Türkiye’ye bir köprü kurabilmek benim için çok anlamlı… Türkiye’de yardım ettiğimiz okullardan gelen resimleri görmek, o çocukların mutluluklarına şahit olmak yaşanabilecek en güzel ve anlamlı duygulardan biri. Umuyorum bizim BTF çatısı altında gerçekleştirdiğimiz bu projeler sayesinde, Türkiye’nin sosyo-ekonomik olarak geri kalmış bölgelerinde yaşayan çocuklara da bize sunulan olanakların en azından birazını sunabiliyoruzdur.

Vicdan: 1992 Bilkent Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum. 1992-94 yılları arasında Bilkent Ingiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans yaptım. Yüksek lisansı bitirdiğim yıl Bilkent Edebiyat Fakültesi’ne okutman olarak kabul edildim ve Freshman English Unit`te 2 yıl çalıştıktan sonra 1996 yılında Amerika`ya yerleştim. 2003 yılından bu yana eşim ve 10 yaşındaki kızım ile Charlotte, North Carolina`da yaşıyorum.

Ben Bilkent`te öğrenim gördüğüm yıllarda kurucumuz Sayın Ihsan Doğramacı`nın philanthropic karakterinden ilham aldım diyebilirim. Kendisinin Bilkent`in kurulmasını sağlayıp birçok öğrenciye olağanüstü eğitim imkanları sağlaması beni çok etkiledi. Birgün Bilkent`ten mezun olup ben de eğitim alanında diğer çocuklara yardım elimi uzatabilmeli ve onların hayatlarını değiştirebilmeliyim, diye düşünmemi sağladı.

Bilkent`in Türkiye`de ilk özel üniversite olması 80`li yılların sonlarında çok değişik bir kavram ve ayrıcalıktı. Biz, ilk mezunlar, biraz bunun etkisi ile öğrenimimize başladık ve devam ettik. Bilkent`te akademik ve teknolojik açıdan birçok imkana sahip olmak insanı bu imkanlara ve fırsatlara sahip olmayan çocuklara ve okullara karşı daha duyarlı bir hale getiriyor. Amerika`da BTF ile tanışıp onların yaptıkları yardımlar hakkında bilgi alınca, bunun Türkiye`nin sosyo-ekonomik açıdan geri kalmış  bölgelerinde yaşayan çocuklara ulaşmak için çok güzel bir fırsat olduğunu düşündüm ve kendilerine katılarak Bilkent`te öğrenci olduğum yıllarda kendime verdiğim sözü tutmaya karar verdim.

Bride to Turkiye Fund