Her fırsatta Türkiye’ye bayıldığını söyleyen bir Amerikalı, hatta New York’un ilk Türk Belediye Başkanı olacağım diyecek kadar Türkleri seven bir Amerikalı Marty Markowitz.

Amerika’da Türk nüfusunun en yoğun olduğu, 70 binden fazla Türk`ün yaşadığı Brooklyn’in Belediye Başkanı Marty Markowitz ile Brooklyn’i ve Türk sevgisini konuştuk.

Röportajımızdan önce Brooklyn’de yer alan The Bard High School Early College yürüttükleri değişim programı çerçevesinde kendisini ziyaret eden Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerini kabul eden Markovitz, Türk öğrencilerin kendisini ziyaret etmesinden çok mutlu olduğunu anlatarak başladı söze… Türk dostu olarak tanınan, hatta çalışma masasında Türk Bayrağı bulunan Başkana röportajımızın küçük bir anısı olarak Türk bayrağı motifli bir gümüş yüzük hediye ettik…

Röportajımız, kriz öncesi Wall Street’te brooker olarak çalışan, krizden dolayı finans sektörünü bırakarak cheesecake yapmaya başlayan Marc Kantor’un lezzetli kekleriyle daha da bir tatlandı… Marc Kantor’un Rakılı ve baklavalı cheesecakelerinin tadına bakamasak da o gün Markowitz’in test etmesi için getirdiği çeşitler birbirinden lezzetliydi… Kısacacı sempatik Başkan Markovitz ile tatlı yedik tatlı konuştuk…

TURKISHNY: New York'ta yaşayan Türklerle çok iyi ilişkileriniz var, bu yakınlık nasıl başladı?

MARTY MARKOWITZ: İlişkilerimiz yaklaşık olarak 15 yıl önce başladı. Bu ilişki Türk yemeklerini sevdiğim için Sahara Restorana sık sık gitmemle başladı. Türkiye'ye ilgim her zaman vardı, Türkiye’nin zengin tarihi beni hep etkilemiştir. Özellikle Atatürk beni çok etkileyen bir liderdir. Atatürk'ün öyle zor bir dönemde yeni bir devlet kurması, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu çok büyük bir başarı ve hayranlık uyandıran bir dönem...

Türklerle kişisel ilişkilerim de olmuştur, hatta evlenmeden önceki dönemde Türk kız arkadaşlarım da olmuştu. Türk arkadaşlarım sayesinde kültürünüzü ve karakter özelliklerinizi tanıma fırsatı buldum.

Profesyonel olarak ilişkim ise 2002 yılında Brooklyn Belediyesi Başkanı olduktan sonra başladı. Anladım ki Brooklyn'de çok büyük bir Türk topluluğu var, hatta amerikada en fazla sayıda Türk Brooklyn'de yaşıyor diyebiliriz. Ama nasıl biz İspanyolları, Rusları, Çinlileri, Polonyalıları tanıyoruz ama Türkleri o kadar tanımıyoruz. Yaklaşık altmiş bin Türk yaşıyor Brooklyn'de ama bundan kimsenin haberinin olmaması benim dikkatimi çekti ve Türklerle ilişkileri geliştiren bir yerel yönetici olmaya karar verdim. Türklerin bayramlarını kutlayanözel günlerinde onların yanında olan bir yönetici...kısacası Türklerin zengin kültürünü Brooklyn'e tanıtmaya karar verdim.

Brooklyn Belediyesi Amerika'da Türk Bayrağı çekilen ilk hükümet binası olmuştur. Brooklyn Belediyesi her yıl Türk festivali yapan ilk Amerikan devlet kurumudur. Bunlardan dolayı Brooklyn Belediyesi olarak çok gurur duyuyoruz. Biz bunları yapmaya başladıktan sonra Amerikanın her yerinde takip edeidik ve bizden sonraki etkinliklerin öncüsü olduk.

TURKISHNY: Türk dostu olarak tanınıyorsunuz.. Bu tanımlamaya ne tür tepkiler alıyorsunuz?

MARTY MARKOWITZ: Bununla ilgili şimdiye kadar sadece bir kez tepkiyle karşılaştim. Yıllar önce Ermeni asıllı bir kadın bana, "Türkler katıldır! Nasıl olur onları desteklersiniz" diye güçlü bir şekilde bağırarak tepki gösterdi.

TURKISHNY: Daha önce New York Post gazetesine verdiğiniz bir ropörtajda muhabirin `Dünyada Brooklyn haricinde en çok nereyi seviyorsunuz?` sorusuna `Türkiye` yanıtını vermiştiniz. Türkiye’de size etkileyen ne oldu?

MARTY MARKOWITZ: İstanbul, geçmiş ile geleceğin, tarih ile modernizmin buluştuğu bir şehir, batılı tarzda modern insanların fundemental müslümanlarla bir arada yaşadığı bir şehir olması beni etkiliyor.

İstanbul'u New York'a benzetiyorum. Manhattan sizin söyleminizle Avrupa, Brooklyn Asya, Boğaz köprüsü de Brooklyn Köprüsü...iki şehir bu açıdan birbirine çok benziyor.

Beni en çok etkileyen ise Türkiye gibi çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin demokrat ve laik bir şekilde yönetimi. Türkiye bu dengeyi çok iyi sağlamış durumda. Amerika'da da böyle... çeşitli dinlere mensup insanlar bir arada yaşıyor. Türkiye kurduğu bu mükemmel denge ile dünya barışına liderlik edebilir, müslüman dünya ile diğer dünya arasında barış sağlayıcı bir ülke olması umut verici.

TURKISHNY: En son ne zaman Türkiye'ye gittiniz? İstanbul dışında hangi şehirleri gördünüz?

MARTY MARKOWITZ: Son ziyaretim 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesine katılmak içindi. Kadir Topbaş'in davetlisi olarak gittim ve zirvede New York'u temsil ettim. Gündem o kadar yoğundu ki İstanbul dışında bir yeri ziyaret etmeye fırsatım olmadı.

İstanbul'a tatile gitmeyi çok istiyorum. Fırsat bulduğumda görmek istediğim bir çok şehir var Türkiye'de. Bodrum mesela...İstanbul dışında Antalya'yi görme fırsatım oldu şimdiye kadar.

TURKISHNY: Beşiktaş belediyesi ile Brooklyn Belediyesi kardeş belediye… bu çerçevede paylaşımlarınız var mi? ya da yapmayı planladığınız projeler var mi?

MARTY MARKOWITZ: Bununla ilgili çok olumlu tepkiler aldık. Brooklyn'de çok Türk yaşadığı için Türkiye'de bir kardeş şehrimiz olması doğal. Herkes bize neden İstanbul'un o tarafı diye soruyor. Başka bir kardeş şehrimiz Fransa'da, Yunanistan'da yok, nedeni de bu ülkelerin vatandaşların Brooklyn’de yoğun olarak yaşamaması...çünkü mesela New York'ta çok Yunanlı yaşıyor ama çoğu Queens'te yaşıyor.

İsmail Ünal'in davetlisi olarak gittim. Beşiktaş'in da kardeş şehirleri var farklı ülkelerde ama bildiğim kadarıyla Amerika'daki tek kardeş şehri Brooklyn... Beşiktaş'in kardeş şehri olmaktan gurur duyuyorum.

TURKISHNY: Türk etkinliklerine destek olduğunuzu biliyoruz. Türkiyeyi tanıyan bir kişi olarak New York’taki tanıtımını nasıl buluyorsunuz? Sizce yeterince anlatılabiliyor mu?

MARTY MARKOWITZ: Amerikada yaşayan Türkler olarak Hillary Clinton'u da çok iyi tanıyorsunuz :)

Son birkaç yılda Amerika'daki Türklerin etkinliklerini arttırdığını gözlemliyorum. Türk kuruluşları, bayramları ve milli günleri çok güzel etkinliklerle kutluyor ve tanıtıyor. Turkish Cultural Center’in her yıl düzenlediği yemek çok önemli bir etkinlik, ayrıca Türk Amerikan Dernekleri Fedarasyonu’da Türk Haftasında çok anlamlı etkinlikler yapıyor, onların çalışmalarını da başarılı buluyorum. New York'taki Türk restorantlarının ve cafelerinin bir araya gelerek "Türk yemeklerini keşfedin" başlığıyla bir etkinlik yapmasını tavsiye edebilirim. Özellikle belirtmek isterim ki Başkonsolos Mehmet Samsar Türkiye'nın tanıtımı konusunda çok başarılı işlere imza atıyor.

Her kurban bayramında, bayram kutlamalarının yapılması için Brooklyn'de bir parkı tahsis etmek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi her yıl büyük konserler düzenliyoruz Brooklyn'de, Türkiye bu konserlere şimdilye kadar destek olan tek ülke olmuştur.Bunlar dışında mesela Kongre üyesi Michael McMohan için düzenlenen geceye katılan tek ülke Türkiye idi, bu gerçekten dostane ve akıllıca bir davranış.

Brooklyn'de yıllık konuşmamı yaptığım geceye ülke olarak sadece Türkiye’yi davet ettik. Başkonsolos Mehmet Samsar katıldı davete...Bütün bunlar Türkiye'nin Amerika'da son yıllarda çok etkin olduğunu gösteriyor, anlatmak istediğim bu...

http://www.turkishny.com/en/hot-news/2832-markowitz-brooklyn-turklerin-abddeki-baskenti.html

TURKISHNY: New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ile sık sık görüşüyorsunuz... Ortak projeler var mı planladığınız?

MARTY MARKOWITZ: Mehmet Samsar'ı çok takdir ediyorum. Daha önceki New York Başkonsoluşu Ömer Orhon'la da sık görüşüyordum, yakın ilişkilerim vardı. Ömer Bey uluslararası ilişkiler, diplomasi konusunda başarılı bir kişiydi, ona dünyanın neresinde görev verirseniz verin çok başarılı olacağına eminim. Mehmet Samsar'da ise yüzünde Türkiye'yi görüyorsunuz, Türkiye'yi çok iyi temsil ediyor...

TURKISHNY: Brooklynde yaşayan Türklerin çevreleriyle ilişkilerini nasıl buluyorsunuz?

MARTY MARKOWITZ: Bugüne kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Türkler iyi komşular ve yaşadıkları yerlerde çevrelerinde seviliyorlar. Bir problem yaşasaydı ben mutlaka duymuş olurdum, bazen yeni açılan işletmeleri en hızlı şekilde çözmeye çalışıyoruz.

Türkler brooklyn iş hayatı içinde de çok etkinler...Mesela birkaç örnekten bahsedeğim, Türkler tarafından kurulmuş başarılı işletmelere bakalım, Amish Market, Kiska İnşaat, Garden of Eden...Brooklyn'deki birçok Dunkin Donut's cafeler, bir çok benzin istasyonu sahipleri Türkler… ve rahatlıkla söyleyebilirim ki yaptıkları işlerde çok başarılılar.


TURKISHNY: Türkiye'nin dış politika açısından dünya ile ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

MARTY MARKOWITZ: Başbakan ile Pres arasındaki yaşananları bir kenera bırakalım. İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok güçlü kalması gerektiğine inanıyorum.

İran hakkında çok endişeliyim, çünkü İran katı bir islami rejim tarafından yönetilmekte. İran ile Türkiye arasında büyük fark var. Türkiye'nin çoğunluğu müslüman olmasına rağmen laik, demokrat bir şekilde yönetiliyor. İnanmıyorumki İran Türkiye'ye Amerika'ya baktığından çok farklı bir şekilde bakıyor, bu da beni endişelendiriyor.

TURKISHNY: Obama yönetiminin ekonomik krizi ortadan kaldıracağına inanıyor musunuz?

MARTY MARKOWITZ: Başkan Obama çok doğru bir şeçim ve inanıyorum ki Amerika'yi kısa bir zamanda iyi bir düzeye getirecektir.

Eski başkan Bush çok barış için çabalayan birisi değildi... Ama Amerika her zaman dünya barışı için çaba harcayan bir ülke olmuştur. Obama'nın bu konuda çaba harcayacağına ve barıştan yana bir politika izleyeceğine inanıyorum.

TURKISHNY: 3. kez başkanlığa aday olacak mısınız?

MARTY MARKOWITZ: Evet ben bir daha aday olacağım.

TURKISHNY: Türk yemeklerini sevdiğinizi biliyoruz. En çok beğendiğiniz restoranlar ve yemekler hangileri?

MARTY MARKOWITZ: Liman, Şipşak, İstanbul, Sahara, Taci Beyti… en son Masal Kafede kahvaltı yaptım ve çok beğendim. Ve bütün Türk yemeklerini çok beğeniyorum.

TURKISHNY: Önümüzdeki dönem projeleriniz nelerdir?

MARTY MARKOWITZ: Coney Island'i renove ediyoruz. Brighton Beach'te yeni bir anfi tiyatro açacağız. Bu çok önem verdiğimiz bir proje, showlar ve konserler için yeni bir açıkhava tiyatrosu olacak.

Flatbush Ave.'deki bulunan The Flatbush Pavilion tiyatrosunu restore ederek yeniden açmayı düşünüyoruz. Burası çok büyük ve güzel bir tiyatro fakat otuz yıldır kullanılmıyor. O yüzden burayı tekrar Brooklyn şehir hayatına kazandırmak istiyorum.

Önümde bir çok proje var ama en önemli sorun ekonomik yapıdakiler...

Şu anda en büyük sorun insanların işlerini kaybetmesi, işsizliğin açığa çıkması... ekonomiyi düzeltmeye ve iş olanakları sağlamaya çalışıyoruz. Umuyorum en kısa zamanda bu sıkıntıyı aşarız.

TURKISHNY: Brooklyn'de yaşayan iş sahiplerine ne mesaj vermek istersiniz?

MARTY MARKOWITZ: Onlara sabırlı olmalarını tavsiye ediyorum, alınan önlemlerle ve müdahalelerle ekonominin düzeleceğini umut ediyorum.

TURKISHNY: Türkleri en çok hangi alanda görmek istersiniz?

MARTY MARKOWITZ: Bence en önemli alan politika, burada yaşayan Türklerin politikaya atılmasını isterim. Ve daha ktif rol almalılar.

TURKISHNY: MARTY MARKOWITZ: Gördüğüm kadarıyla Türkler her alanda bir çok meslekte faaliyet gösteriyor, herkes gibi, bunu görmekte sevindirici benim için.

Sizi ve çalışmalarınızı takdirle takip ediyoruz, Brooklyn Belediye Başkanı’nın kendini Amerika’nın Türk Belediye Başkanı olarak tanımlaması bizleri çok mutlu ediyor. Söyleşimiz için zaman ayırdığınız ve sorularımıza içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.

TURKISHNY.COM