Amerika’daki en önemli Türk kuruluşlarından biri olan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) 39 Derneğin çatı kuruluşu olarak önemli faaliyetlerin hazırlığı içerisinde… Geçtimiz ay düzenlenen mali kongreden delegelerinin desteğini alarak yoluna devam eden TADF yönetimi, bir nevi güvenoyu anlamına gelen bu oylamadan sonra projelerini hızlı bir şekilde hayata geçirmeye hazırlanıyor. 2009 TADF tarihinde birçok ilkin gerçekleştirilmeye hazırlandığı bir yıl olacak… TADF Başkanı Kaya Boztepe ile 2009 yılı takvimini, Amerika gündemindeki Türkiye ilgili meseleri ve Türk Amerikan Derneklerini konuştuk…

TURKISNY: Bir süredir Türk Amerikan Dernekleri Fedarasyonu’na üyelik için çağrı yapıyorsunuz. Bu amaçla bir kampanyada başlattınız... Şu anda üyelik kampanyanız ne aşamada?

KAYA BOZTEPE: 32 bin e-mail adresine ulaştık. Düzenldiğimiz etkinliklerde karvizit ve iletişim bilgileri toplamaya önem verdik ve bu sayede çok iyi bir liste oluşturduk. TADF tarihinde ilk kez bu sayıda bir dataya sahip oluyor.

Üyelik kampanyamızda önem verdiğimiz bi diğer konu da Türkiye vatandaşlarının yanı sıra Türk soydaşlarımıza ulaşmak ve birlikteliği sağlamak. ABD’de yaşayan yaklaşık 500 bin Türk vatandaşı var, Türk soydaşlarımızın sayısıyla birlikte bu rakam 2 milyona ulaşıyor. 2 milyon çok ciddi bir rakam ve hedefimiz tüm Türk soylaşlarımızı çatımız altında birleştirmek, faaliyetlerimizde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek.

Bu amaca hizmet edecek büyük bir etkinlik hazırlığı içerisindeyiz. Eylül ayında yapmayı planladığımız Dünya Türk Konseyi ile Kırım Türkleri, Azeri soydaşlarımız, Kuzey Kıbrıslı vatandaşlarımız, Ahıska Türkleri ve Karaçay Türkleri gibi Amerika’da yaşayan etnik grupları biraraya getirmek istiyoruz. Bu toplantının hem Türk dünyasını ilgilendiren konularda Amerika’da tek ses olarak birlikte hareket etmek hem de sosyolojik problemleri tespit ederek çözüm yolları araştırmak için çok önemli bir faaliyet olacağı inancındayım.

Bir süredir duyurularına devam ettiğimiz çağrımızı bir kez de Turkishny aracılığı ile iletmek istiyorum. Tüm vatandaşlarımızı ve soydaşlarımızı TADF’ye üye olmaya bekliyoruz. Üye olmak için www.tadf.org adresindeki internet sitemizi ziyaret ederek üyelik formunu doldurmak yeterli. Bizim aleyhimizdeki konulardan lehimizde konulara her çeşit bilgilendirmeyi yapabilmek, haberleşmek ve Amerika’da yaşayan Türkler arasındaki sürekli iletişimi sağlayabilmek için üye sayımızı artırkmak için çalışmaya devam edeceğiz.


TURKISNY: 2008’in son haftalarında bir Türkiye ziyareti gerçekleştirdiniz. Kimlerle görüştünüz, bu ziyareti değerlendirir misiniz?

KAYA BOZTEPE: TADF yönetim kurulu olarak, hem devlet büyükleri hem de çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkilerimiz açısından pek çok önemli ziyarette bulunduk. Belirtmek isterim ki TADF icra kurulu olarak bu ziyaretlerimizin bütün masraflarını şahsi olarak karşıladık.

2008’in Kasım ayında görevine başlayan ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’le bir görüşme gerçekleştirerek yeni görevini tebrik ettik. Jeffrey, göreve başladıktan sonra Türkiye’de olmaktan dolayı memnuniyetini belirtmiş ve Türk-Amerikan dostluğuna ilişkin mesajlar vermişti, biz de kendisinin atanmasından dolayı mutluluğumuzu ifade ettik, sıcak bir görüşme gerçekleşti.

2009 içinde yapacağımız faaliyetler ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığımızda çeşitli toplantılara katıldık, Ticaret odaları ile temaslarımız oldu.

Mehmetçik Vakfı ile bir görüşme yaptık ve Amerika’da yaptığımız faaliyetlerle Mehmetçik vakfına katkı sağlamak istediğimiz anlattık. Türk Bayrağı ve Atatürk resimlerinin yer aldığı vakfa ait hediye ürünlerinin satışını gerçekleştirerek destek olmak istiyoruz.

Çeşitli toplantılarımızın yanı sıra tv kanallarıyla, TADF’ti anlatmak açısından çok faydalı olduğunu düşündüğüm görüşmelerimiz oldu. Amerika’nın 44. Başkanı Barack Obama’nın görevine başlamasından sonra merak edilen Türkiye ABD ilişkilerinin geleceği konusu, ABD’deki Ermeni Diasporası’nın nasıl harekete geçeceği gibi konularda soruları cevapladım. Bu programlarda Türk Amerikan ilişkilerinin bir röntgenini aktarmaya çalıştık.

Amerika’da yaşayan Türklerin nasıl örgütlendiği ve neler yaptıkları konusu Laik Cumhuriyete bağlı, Mustafa Kemal ilkelerinden ödün vermeyen vatandaşların yurtdışında örgütlendikleri konusunu ifade etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bunun birçok kişi ve kuruma da örnek olmasını temenni ediyorum.


TURKISNY:Gündeminizde yeni bir Türkiye ziyareti var mı?

KAYA BOZTEPE: Mart ayında yapılacak Yerel seçimler sonrası TADF İcra Kurulu olarak bir Türkiye ziyareti planlıyoruz. Bu gezimizin gündeminde de Türk Haftası etkinlikleri ve Grand Central Projesi için Hükümetin çeşitli kademelerinden, Turizm Bakanlığı’na, Ticaret Odalarından çeşitli kuruluşlarla sponsorluk görüşmeleri yapacağız. Onun dışında organizasyonla ilgili sanatçılar ve getirmek istediğimiz etkinliklerin görüşmeleri yapılacak. Yerel seçimin hemen peşinden bu ziyaretleri organize etmeyi düşünüyoruz fakat zaman açısından oldukça sıkışık bir takvim bizi bekliyor olacak.

TURKISNY: Mayıs ayında yapılacak Türk Haftası ve Türk günü yürüyüşüne nasıl hazırlanıyorsunuz? Planlanan yenilikler var mı ?

KAYA BOZTEPE: 2009'da Türk günü yürüyüşünün çehresini değiştirmek istiyoruz. Bugüne kadar Türklerin katıldığı ve Türklerin izlediği bir şekilde yapıldı, daha dışa dönük olması gerektiğini düşünüyoruz, bu çerçevede Paterson, Rochester ve Pensilvanya'da başlayarak New York'ta devam edecek bir büyük bir rota planlıyoruz. New York'ta memorial day'de yapılacak bir sokak festivali hazırlığı içindeyiz. Bir sokağı kapatarak büyük bir festival yapmak istiyoruz. Fındık çay zeytinyağı gibi ürünlerimizden organik gıda ürünlerimize, hatta organik tekstile ticari ürünlerimizi tanıtmak ve yemeklerimizi, tatlılarımızı ikram ederek mutfağımızı tanıtmak istiyoruz. Federasyon olarak Memorial day için bir sokağı kapatmak üzere başvurumuzu yaptık, bu projenin çok ses getireceğine ve ülkemizin bilinirliğine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bu yıl Türk Haftası kapsamında bir ilki daha hayata geçireceğiz. New York'un en önemli istasyonu Grand Central'da 4 gün süreyle ülkemizi ve kültürümüzü tanıtacağımız etkinlikler yapacağız. Grand Central projesi kapsamında Türkiye'de izlediğim ve hayran olduğum Medeniyetler Korosunu davet etmek istiyoruz. Farklı dinlerden ve mezheplerden farklı etnik kökenlere sahip bir topluğun biraraya gelerek kurduğu bu koro Hatay'dan gelecek. Ülkemizin kültür zenginliğini anlatmak için, farklı dinlere ve kökenlere sahip insanların aynı topraklarda aynı bayrak altında nasıl kardeşçe yaşadığını göstermek açısından çok dikkat çekeceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin bir medeniyetler köprüsü olduğunu göstermek için hafta boyunca hem Amerikada önemli televizyon programlarında hem de farklı mekanlarda Medeniyetler korosunun yer almasını planlıyoruz.


TURKISNY: Türk haftasında yapacağınız etkinlikler dışında 2009 gündeminizdeki önemli faaliyetler neler?

KAYA BOZTEPE: 2009 gündemimizdeki başlıklardan en önde geleni green card sahibi olup ABD vatandaşlığı hakkını elde etmiş Türk vatandaşlarının yönlendirilmesi, ve ABD vatandaşlığı alarak oy kullanma hakkını elde etmesi konusunda çalışmalar. Turkish American Youth Association (TAYA) ile birlikte Amerikan vatandaşı olmak isteyenler için bilgilendirici toplantılar düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımızın çekincelerini ortadan kaldırmak için avukatlar yardımıyla nasıl ABD vatandaşı olunur? Vatandaşlık sınavında hangi sorular soruluyor? konusunda eğitimler vererek bu çekincelerini ortadan kaldırmak istiyoruz. Bunun için ayrıca bir kitapçık hazırlayarak yardımcı olmak istiyoruz. Ayrıca yemin törenine gittiklerinde projede yer alan avukatların kendilerine refakat etmesini sağlayacağız.

Bir diğer önemli projemiz ise okul ve meslek seçimi konusunda gençlerimizi yönlendirmek.Yine Turkish American Youth Association (TAYA) ile birlikte yapacağımız çalışmalarla, hangi okullarda ne tür burs imkanları var, istedikleri mesleklerle ilgili çalışma alanları neler? Önümüzdeki yıllarda hangi branşlar geçerli olacak? gibi konularda gençlerimizi bilgilendireceğiz. Düzenleyeceğimiz toplantılarla mesleğinde başarılı olan, tanınmış isimlerle gençlerimizi biraraya getireceğiz. Düzenleyeceğimiz seminerlerle Mehmet Öz, Ali Serdar Karakurum, Hüseyin Ünver, Erol Sarıkaya gibi başarılı isimlerle, farklı meslek gruplarından kişilerle buluşturarak onların deneyimlerinden faydalanlanmalarını sağlamaya çalışacağız. Bu programları Best Tv'de de yayınlayarak Amerika'nin her eyaletinde yaşayan gençlerimizle buluşturacağız.

Ayrıca iş ve işci bulma ve alım satım gibi alanlarda www.tadf.org ile www.turkishny.com arasında bir işbirliği gerçekleştirerek Türk toplumunun ihtiyaçlarına daha kolay ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Seri ilanlar her iki sitede de yayınlanaak böylece vatandaşlarımız kendi aralarında ihtiyaçlarına daha kolay bir şekilde ulaşabilecek.

TURKISNY: Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu 39 Derneğin bağlı olduğu bir kurum. Bir çatı kuruluş olarak bu derneklerin faaliyetleriyle ilgili nasıl bir yönetim anlayışı sözkonusu?

KAYA BOZTEPE: Bu yıl federasyona bağlı derneklerin daha aktif bir şekilde çalışması ve amaçları doğrultusunda faaliyetler düzenlemesini teşvik etmek için bütün derneklerden bir faaliyet raporu istiyoruz. Derneklerin bize faaliyetlerini bildirmesiyle yıllık bir takvim çıkartacağız. Sadece seçimden seçime oy kullanan dernekler değil, gerçek anlamda çalıştıkları topluma faydalı olan ve Türklerin örgütlenmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapan derneklerin birarada olmasını istiyoruz. Derneklerden istediğimiz faaliyet raporu ile hangi aylarda ne tür çalışmalar, etkinlikler yapacaklarını bilmek istiyoruz, eğer onların bir etkinlik planı yoksa biz kendi hazırladığımız faaliyet takviminden bazı etkinlikleri önererek, hatta bir kaç dernek biraraya gelerek düzenlemelerini isteyeceğiz.

Üzülerek belirtmek istiyorum ki, derneklere yaptığımız yıllık faaliyet raporunu göndermeleri çağrısına şu ana kadar cevap veren dernek sayısı sadece 6… Bunun bu şekilde devam etmemmisni temenni ediyorum.

Bu çabalarımıza rağmen herhangi bir faaliyette bulunmayan dernekler olursa aktif olmayan dernekler statüsüne girerek federasyon ile ilgili seçimlerde oy kullanamayacaklar. Bu şekilde sadece seçimden seçime kendini gösteren derneklerin sayısını azaltmak ve bir amaç doğrultusunda çalışan aktif derneklerin sayısını artırmak hedefimiz.

Eskiden New York’ta Türk toplumu daha küçük fakat daha birbirine bağlı ve etkindi. Çok dikkatimi çeken bir şey ben bunu New York dışına çıktığımda çok daha iyi gözlemledi, vatandaşlarımız birliktelikle hareket ederek çok güzel faaliyetler gerçekleştiriyorlar. New York'ta ise dernek sayısı ve kişi sayısı çok daha fazla fakat birlikte hareket etme adına çaba harcanmıyor. Federasyon çatısı altındaki derneklerin faaliyet raporlarını sürekli takip ederek bunun üzerine kararlılıkla gideceğiz.

TURKISNY: TADF olarak Türk Amerikan toplumunu Türkiye ile ilgili meseleler konusunda bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlerde düzenliyorsunuz. 2009 takviminde buna ilişkin projeleriniz neler?

KAYA BOZTEPE: Amerikada yaşayan Türkler olarak maalesef kendi konularımıza tam olarak vakıf olmadığımızı düşünüyorum. Bizimle ilgili konulara tam anlamıyla vakıf olmadan, anlatmamız gerekenleri başkalarına sağlıklı bir şekilde aktaramayız. O yüzden değerli tarihçi Prof. Dr. Sayın Türkkaya Ataöv’ün katılımıyla konferanslar düzenleyerek, BM nezdinde kabul edilen soykırım kavramı nedir? Türkler ve Ermeniler neler yaşadı? Ermenilerin bize yönelttiği suçlamalara karşı tarihsel gerçekler gibi konuları ele alacağız. "How to come to terms with one's past" & "Turkish identity" başlığıyla düzenlediğimiz bu konferanslar dizisiyle Ermeni iddialarının karşısında Türk tezlerinin doğru olarak savunulması için Türk Amerikan toplumu bireylerini biliçlendirmeye çalışacağız.

Sayın Ataöv çok değerli bir tarihçi, bu konuyu en iyi anlatabilecek isimlerin başında geliyor. ABD’de 23 şehirde ve Kanada’da düzenlenecek konferansların yanısıra TADF’ye bağlı derneklerin yöneticilerine de ayrı bir toplantı düzenleyerek bu konuda bilinçli hareket etmemiz gerektiğini anlatacağız. Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, konferanslara katılamayan vatandaşlarımız için Best TV’de canlı olarak yayınlanacak bir programa katılacak, ve telefonlarla gelecek soruları cevaplayacak.

Bu yıl içinde önemli bir dizi konferansın daha hazırlığı içindeyiz. Türk Tarih Kurumu başkanı Sayın Yusuf Halaçoğlu’nu davet ettik. Özellikle Türk soydaşlarımıza ulaşmak ve biraraya getirmek için çok önemli bir isim, kendisiyle düzenleyeceğimiz konferanslarda ana başlığımız “Türk Kimliği” olacak. Bu konferanslarla Amerika’daki Türkler olarak nasıl biraraya gelebileceğimiz ve birlikte neler yapabileceğimiz konusunda ilk adımı atmış olacağız.


TURKISNY: İsrail’in Gazze saldırısından sonra Türkiye sert tepkiler verdi, Başbakan Erdoğan’ın Davos’ta Peres’e tepkisi dünya gündemine oturdu. Yahudi lobisinin Amerika’da çok etkili olduğunu biliyoruz, ilişkilerimiz nasıl etkilenecek?

KAYA BOZTEPE: Amerika’daki Yahudi kuruluşlarla düzeyli bir ilişkimiz var, Türkiye aleyhinde yürütülen konulara karşı, özellikle de sözde soykırım iddialarına karşı birlikte hareket ediyorduk, işbirliği içerisindeydik. Fakat bu son yaşananlardan ve sonrasındaki açıklamalardan dolayı büyük yara aldı. Biz bu sıkıntıyı ciddi olarak hissettik, hatta etkilerinin daha ciddi şekillerde sürmesi de söz konusu. Başbakanın Davos’taki çıkışı, ilişkilerin zedelenmesine yol açtı. Arap ülkelerinin en ufak bir tepki vermediği bir durumda, bizim bu çıkışımız Türkiye’nin üstlendiği arabululucuk bölgede gösterdiği iyi niyetli politika zedelendi. Bizim ne olursa olsun Filistinle yaşananları unutmadan çeşitli vesilelerle ifade etmemiz fakat bununla beraber mutlak suretle Yahudi lobisiyle ilişkilerimizi düzelterek, ilişkilerimizi iyi bir şekilde yürütmeye ihtiyacımız var.

Türkiye - İsrail arasında yaşanan bu süreçten sonra bize direkt anlamda gelen bir tepki olmadı, resmi olarak dile getirmediler fakat bu yıl içinde yapmak istediğimiz Amerikan Kongresinde bulunan 72 Türk dostu kongre üyesinin sayısını 100’e çıkarmak hedefimiz için birlikte çalıştığımız, bu konuda bize yardımcı olan Yahudi dostlarımız bu konuyu devamlı olarak erteleyerek ve üzerinde durmayarak bize mesajlarını satır arasında iletmiş oldular. Kongredeki Türk dostu üyelerin sayını en az 30 artırarak 100’e çıkarmak istiyoruz. Politik anlamda Federasyon olarak çalışamayız ama bireysel anlamda bu çabamızı sürdürüyoruz. Seçimler sonrası Kongre üyelerine tebrik mesajı gönderdik, Sayın Obama’ya bir tabrik mesajı gönderdik. Önümüzdeki günlerde soykırım iddialarının karşısında düşüncelerimiz ifade eden bir mektup göndererek randevu talep edeceğiz. Ayrıca, federasyonumuza bağlı derneklerin kendi bölgelerindeki kongre üyelerini ziyarete gidip tebrik etmelerini istiyoruz. Burada amaç onların fikirlerini değiştirmekten ziyade en azından o kongre üyelerinin kendi bölgelerinde yaşayan Amerikalı Türkler olduğu bilmelerini sağlamak. Bu konuda bir işbirliği içindeyiz. TCA kongre üyelerinin iletişim bilgilerinin yer aldığı bir kitapçık hazırlığı içinde. Bu kitapçığı bütün dernek yöneticilerine göndererek yapacağımız bütün çalışmaları doğru olarak yönlendirmeyi, ve bu ziyaretlere yer vererek farklı eyaletlerdeki dernekleri teşvik etmeye çalışacağız.

Yahudi kuruluşları bu konuda bizden desteğini şimdilik çekse bile bu çabamızı sürdüreceğiz. Bireysel olarak bu konuda gereken çalışmaları yapacağız ama Yahudi lobisiyle ilişkilerimizi iyileştirmek de önemli.


TURKISNY: 24 Nisan yaklaşıyor ve Ermeni diasporası Obama’nın görevi devralmasından sonra baskısını artırarak, oldukça aktif bir şekilde propaganda yapmaya başladı. Bu propaganda karşısında ne tür bir strateji izleyeceksiniz?

KAYA BOZTEPE: Türkiye’nin bölgede izlediği uzlaşımcı tutum, bütün komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmak arzusunu sürekli iletmesi bilinen bir gerçek. Ermenistan ya Türkiye ile ilişkilerini iyi tutup çok ihtiyacı olan ekonomik işbirliğini kurarak ticari açılımı sağlayacak ya da tamamiyle nefrete dayalı bir politika sürdürerek, Amerika’daki Ermeni diasporasının maddi çıkar sağladığı için ısrarla sürdürdüğü tutumu destekleyerek Türkiye aleyhtarı tavır sergileyecekti. Görüldüğü kadarıyla Ermenistan ikinci durumu tercih ediyor ve biz ne yaparsak yapalım soykırımla ilgili talepleri kabul edilmeden Türkiye Cumhuriyeti’nin dostu olmayacaklarını gösteriyor.

Bu konuda gerçekleri savunmaya devam ederek elimizden geleni yapacağız. Bize düşen Amerikalı Türkler olarak Hillary Clinton’a ve Obama’nın kadrosunda yer alan Türkiye’ye yakın isimlere ulaşarak bütün üye derneklerimizin imzasıyla bir mektup göndereceğiz ve daha öncede ifade ettiğim gibi görüşme talep edeceğiz. Bu bir iki ay içinde Washington’da 100 tane kongre üyesini ziyaret ederek, bölgelerinde yaşayan Türkler olarak düşüncelerimizi ifade edeceğiz. Hükümetimiz de diplomatik olarak bu konudaki görüşlerini ifade edecek ve gereken mesajları verecektir.

Burada bize düşen en önemli görev Amerika’da yaşayan Türklerin varlığından haberdar etmek ve bu iddiaların asılsızlığını her platformada dile getirmeye çalışmak. İngilizcesi yetersiz olan ya da zaman ayıramayan vatandaşlarımızı içinbir mektup hazırlayarak internet sitemiz üzerinden bir çağrıda bulunduk. Vatandaşlarımızdan tek bekledğimiz internet sitemizi ziyaret etmeleri ve linke tıklayarak mektubu göndermeleri. Çok üzülerek söylüyorum, 32 bin kişiye tek tıkla bu mektubu gönderebileceklerini ileten bir mesaj gönderdik ve sonuç gerçekten vahim. Çağrımıza 32 bin kişden sadece 40 kişi cevap verdi ve bu sayının 15 kişisi TADF icra kurulundan isimler… Ermeni diasporası ve Ermeniler bu kadar aktif bir şekilde konunun üstüne giderken, Türk Halkı olarak bu tepkisizliğimiz çok üzücü sonuçlara neden olmasından endişe duyuyorum, ve bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum, çok ciddi bir tehditle karşı karşıyayız, tarihimizde işlemediğimiz bir suçtan dolayı mahkum ettirilmeye çalışılıyor, herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.