Turkishny.com

1996 yılında Detroit Michigan yakınlarında kurulan ve bugün İstanbul, New York ve Chicago'da ofisleri bulunan butik danışmanlık şirketi Anderson Economic Group'un CEO'su Patrick L. Anderson verdiği röportajda Türkiye ile Amerika arasındaki ticarete ve iş dünyasına dair açıklamalarda bulundu.

AndersonEkonomicGroup hakkında bilgi verir misiniz? Hangi alanlarda hizmet veriyor? Ne tür işler yapıyor?

Anderson Economic Grup 21 yıl önce hayatına başlamış bir danışmanlık firmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ve uluslararası alanda faaliyet gösteren firmalara faaliyetlerini sürdürebilecekleri yerleri belirleme, büyük yatırımlar ve diğer ülkelerdeki faaliyetleri ile ilgili konularda stratejik danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Türkiye ile ilgili oldukça önemli bilgilere sahibiz. Üst düzey yöneticilerimizden iki tanesi hem Türkiye'de hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim aldılar. Şirketimiz 2012 yılından bu yana Türk Pazarı'nda faaliyet göstermeye devam etmektedir. Uluslararası Kalite Standartlarını takip etmemiz ile ilgili birkaç şey söylemiş olmalıyım. 

Anderson EkonomicGroup, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile nasıl bir çalışma içinde? TİM'e hangi hizmetleri veriyor? Bu hizmetlerin ne gibi sonuçları alındı?

Anderson Economic Group Birleşik Devletler piyasasına girmek isteyen birçok ihracat sektörü için tavsiyeler ve özel stratejiler sunarken Türk İhracatçılar Birliği tarafından üstlenilen önemli projelere de destek vermektedir. Her bir strateji o sektörün belirli özelliklerine ve Amerika Birleşik Devletler’deki hangi sektörün onlar için uygun olacağına odaklanmaktadır.

Türkiye'de hizmet verdiği başka kuruluş, şirket var mı? Bu seyahatiniz kapsamında hangi şirketlerle, kuruluşlarla görüştünüz? Bu görüşmelerin amacı nedir?

Geçtiğimiz beş yıllık süreden bugüne kadar Türkiye’de oldukça aktif durumdayız ve öne çıkan birçok organizasyona gizlilik esasına dayanarak tavsiyeler vermekteyiz. Bu ziyaret esnasında varlıklarını büyütme amacı güden birçok organizasyon ile toplantı yapma fırsatı bulduk ve 2018 yılında onlarla bir takım işler gerçekleştirmeyi umut ediyoruz.

Image result for Patrick L. Anderson

Türk firmaları ABD'ye neden daha fazla ihracat yapamıyor? Bu pazarda neden başarısızlar?

 Türk ihracatçıların yalnızca Birleşik Devletler için değil bütün Kuzey Amerika pazarı için yararlanılmamış potansiyellerinin olduğunu düşünüyorum. En çok gözden kaçırılan  şey Amerika Birleşik Devletler, Kanada Meksika gibi ülkelere giriş yapma stratejileri. Çoğu zaman ürünlerin kalitelerinin ve fiyatlarının Birleşik Devletler Pazarı için kabul edilebilir olduğunu ancak ufak tefek ayarlamaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz. En önemli nokta, Amerika Birleşik Devletleri’nde adım adım  nasıl pazara girilebileceği ve Probics’in dağıtımının yapılacağını anlamaktır. Bu noktada iç pazarda başarılı olmuş Türk Şirketleri’ne Anderson Group oldukça yardımcı olmaktadır.

Başarılı olmaları için size göre neler yapmaları gerekir?

Bu iş gezimizde birçok Türk Firmanın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyasal liderliğin değişmesi konusunda oldukça endişeli olduklarını gözlemledik. Kesinlikle Amerikalıların kendileri de bu kadar şaşırtıcı bir seçim yaptıklarından dolayı ülkenin yönü hakkında tedirgin oluyorlar. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisinin temel gücü dünyada eşsizdir ve şu anki Amerikan Hükümeti beklentilerimizi zayıflatıyor olsa da hala dünyanın en güçlü ekonomisi olmaya devam edecektir.

Amerikalı tüketicilerin Türk mallarına bakışı nasıl? Türk malları Amerika'da biliniyor mu? Hangi ürünlerle biliniyor?

Türkiye hala Amerikan tüketiciler için oldukça heyecan verici bir ülke. Bu Türk şirketler için hem bir zorluk hem de bir fırsattır. Çünkü onlar kendileri için gelecekteki 20 yıl veya daha fazlası için potansiyellerini ortaya koyabilecek yüksek kaliteli bir marka yaratabilirler.

Image result for Patrick L. AndersonTürk firmaları ABD'ye hangi ürünleri satabilir? Ürün isimleri verir misiniz?

Belli bir ürün adı hatırlamıyorum ama özellikle üretim sektörü yani özellikle otomobil parçaları üretimi için ve hatta yakında araba üretimi için oldukça ümitliyim. Bunun yanında gıda ürünleri ve birtakım parçalar konusunda da ümit sahibiyim. Ek olarak potansiyel olarak büyüme gösteren ve Amerikan endüstrisinde faaliyet gösteren Amerikan firmaları ile koordineli bir şekilde ilerlemeye çalışan teknoloji sektöründen de ümitliyim. Tarım ürünlerini ve gıda ürünleriyle beraber son olarak hafif araç üretiminde önemi gittikçe artan alüminyum gibi önemli materyallerin üretiminde özellikle başarılı olabilirler.

Trump yönetiminin korumacılık politikaları, özellikle hangi ürünlerin pazara girişini zorlaştırıyor? 

Bu soruyu daha önce cevaplamıştım ama tekrarlayacak olursam eğer; Trump’ın yönetiminin ticaret görüşmelerini zorlaştırdığının farkındayım, örneğin TPP pazarı reddetti ancak Türk Firmalarınn önümüzdeki 10 yıl içerisinde Birleşik Devletler Pazarına giriş yapmaları konusunda oldukça iyimseriz.

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi ABD'de nasıl çalışmalar yapıyor?

Anderson Economic Group olarak hem Amerikan hem de Türk firma liderleri ile bir araya gelmekten ve hatta iki ülkenin hükümetlerinin de hem iş hem de siyasal anlamda bir araya gelmelerinden doğan ilişkilerden oldukça memnunuz. Yapılan iş iki ülke arasındaki en önemli bağlantıyı oluşturduğuna inanıyoruz.

Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD ziyareti, ABD'li şirketler ve yatırımcılar tarafından nasıl karşılandı? Sonuçları nasıl olacak?

Türkiye ile ABD arasında kazandığımız iş ilişkileri ve kişisel ilişkileri ile ilgili oldukça fazla tecrübeye sahip Başkanımız Terzioğlu ile Başbakanın Amerika'yı ziyaret etmesinden dolayı çok mutluyum. Başbakan ve başbakan yardımcısı ile konuşma fırsatım olmuştu daha önce ve kendilerinin Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisinin önemi ile ilgili oldukça fazla şey bildiklerini düşünüyorum. Uzun dönem içerisinde kendilerinin karşıt olma durumu ve karşılaşılan zorluklar sona erecektir.