Turkishny.com

Demokrat Partiden ABD Kongresi adayı Max Rose, Turkishny Haber Portalı'nın sorularını yanıtlayarak adaylık süreci ve Türk Amerikan ilişkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

https://www.facebook.com/MaxRoseforCongress/

Turkishny: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Max Rose kimdir?

Max Rose: Staten Island'lı olmaktan gurur duyuyorum. New York ofisine aday olan ilk Irak ve Afganistan savaşı gazisiyim. Staten Island'da nişanlım Leigh ile beraber yaşıyorum.Brighpoint Sağlık Merkez'inin eski bir yöneticisi olarak sağlık kliniğine 7-24 acil servis getirdim. Eğitimimi Wesleyan University ve ardından London School of Ekonomi'de tamamladım.

Şuan Congrees'e girmek için çalışıyorum çünkü  politikamızın düzgün olmadığını ve liderlerimizin bunun için yeterince çalışmadığını düşüyorum. Dc'de ki politikacılar, çalışkan Amerikalılar yerine, daha çok bağışta bulunan büyük şirketlere ilgilerini çevirmiş bulunmaktalar.Bu nedenle baş fon yöneticileri bir itfaiciden, bir öğretmenden ve Mylan gibi bir şirketten daha az vergi ödüyor.

Seçtiğimiz yetkililer orta ve çalışan sınıfı daima teşvik ediyor olmalıdır. Bu kolay olmayacaktır ama Afganistan'da hizmet ettiğim ordular en imkansızı her gün başardılar çünkü bizim ülkemizin onlardan istediği buydu. Bu benim Washington'a getireceğim tecrübem ve deneyimimdir.


Turkishny: Hangi ofis için adaysınız ve Brooklyn'in hangi bölgeleri sizin çalışma alanınızdadır?

Max Rose: Staten Island'ı ve Brooklyn'in güney tarafındaki insanları, Temsilciler Meclisi'nde temsil etmek için adayım.

Turkishny: Staten Island bir sürü iç mesele ile karşı karşıya.Bunlardan en önemli olanı ise ulaşım sorunu.Bu konu hakkında bize düşüncelerinizi anlatır mısınız? Seçilerseniz bu konuya nasıl bir çözüm getireceksiniz?

Max Rose: Staten Island ve Güney Brooklyn sakinleri saatlerce bitmeyen trafikte kalmak zorunda oluyorlar.Trafiği azaltacak, daha fazla zaman oluşturacak ve alternatif ulaşım sağlayabilecek bir altyapı yasasını kongreden geçirmek benim önceliğim. Hem Demokratlarla hem Cumhuriyetçilerle ulaşım ve altyapı komitesinde bu konu hakkında çalışacağım.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve açık hava

Turkishny: Son zamanlarda Staten Island statüsünü eroin adası şeklinde aldığı biliniyor bu konuyla nasıl başa çıkacağınızı söyler misiniz?

Max Rose: Çok haklsınız. Yıllardır bölge temsilcimiz bu konu hakkında aktif değildi.Şimdi daha önceden bahsettiğim gibi Staten Island adasına 7-24 sağlık merkezi getirmiştim. Bu sağlık merkezinde uyuşturucu bağımlılıları her zaman doktorlarımız tarafından tedavi olabilecek.

Turkishny: Max, şu ana  kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin NATO müttefiklerin de bulundun mu?

Max Rose: Hayır. Ama kısa süre içinde ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum. Umarım Kongre üyesi olarak bulunurum.

Turkishny: Türkiye'nin , ABD'nin ulusal çıkarları için neden önemli olduğunu bize söyleyebilir misiniz?

Max Rose: Türkiye çok farklı nedenlerle, Amerika'nın ulusal çıkarları için önemli. Bahsettiğin gibi, Türkiye bir NATO müttefiki ve Ortadoğu'da istikrarın bir kalesi oldu. Ülkelerimizin ortak düşmanlara karşı birlikte çalışmış güçlü bir geçmişi var, buna terörizm de dahildir. Bu, bazı konularda hemfikir olmadığımız anlamına gelmiyor, umarım Başkanımız ve Kongre liderlerimiz kim olursa olsun, iki ulusumuzun arasındaki dostluğun farkındayız ve sadece ittifakı korumakla kalmamak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.Kongrenin bir üyesi olarak, bunun gerçekleşmesini sağlamak için çalışacağım.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nde önemli bir Türk dağılımına sahibiz ve iki ülke ekonomik ve kültürel bağları birbirleriyle paylaşıyor. Bu da onurumuz için çok önemli.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, açık hava
Turkishny: ABD ve Türkiye, Soğuk Savaş ve Kore Savaşı'ndan bu yana zamanla sınanmış ve onur duyulacak bir ilişkiyi paylaşıyor.ABD-Türkiye ilişkisi parçalanır mı?

Max Rose: Sanmıyorum, NATO'nun Türkiye'ye olan taahhütlerini baltalamaya yönelik her türlü çabaya şiddetle karşı çıkarım. Başkan Trump'ın NATO'nun V. Maddesi konusundaki taahhüdünü görmekten çekindim. ABD'nin NATO üyelerine karşı bağlılığı olan bir Kongre üyesi olarak NATO müttefiklerim tarafından sayılabileceklerini garanti etmek için ABD'de oyumu kullanacağım.

Turkishny: Laik modern toplumu ve çoğunlukla Müslüman kimliğiyle bilinen 'Müslüman' Türkiye, 'Hıristiyan' Avrupa'ya ait mi?

Max Rose: Herhangi bir ulusun çoğunluğunun bağlı olduğu din önemli olmamalıdır. Bir hükümet demokratik ilkelere ve hukukun üstünlüğüne aktif bir şekilde uyuyorsa, Birleşik Devletlerin çıkarına olacaktır. İster Türkiye ister başka herhangi bir ülke.

Turkishny: Staten Island'da , 8000'in üzerinde Türk- Amerikan topluluğu ve 12.000 Arnavut- Amerikan hane halkı var. Senin için ne yapabilirler?

Max Rose: Benim için yapabilecekleri değil, konu, kongrenin bir üyesi olarak benim onlar için yapabileceklerim.Trafiği azaltan ve iş yaratan bir altyapı tasarısına geçmek istiyorum. Sağlık hizmetimizi evrensel ve daha uygun fiyatlı hale getirmek, vergi kodumuzu geliştirmek istiyorum. Böylece orta sınıf ve işçi sınıfı daha az para ödüyor olacak. Opioid ve eroin salgını dalgalanmalarına yardım etmek için kaynaklarını adaya geri getireceğiz.Tek istediğim, 2018 yılının Kasım ayında oylarını kazanma şansını vermeleridir.